“Razlog zbog kojem kršimo zakon je adrenalinski izboj”, kaže jedan od uličnih umjetnika čiji se radovi upravo brišu sa zidova, kako je i sam predvidio. Međutim, kao što svi znaju, Banksy predstavlja ideju koja seže dalje od adrenalina i traženja “nedostupnih” mjesta za šaranje: anarhističke i pacifističke poruke koje prenosi u svojim radovima ostavile su velik trag na kulturi mladih. Šuškanja o njegovom identitetu su se nedavno intenzivirala, kad su se pojavili neki “dokazi” koji ukazuju na to da se radi o 3D-u iz Massive Attack! Danas nismo ovdje da bismo ga razotkrivali, nego da se pozabavimo dokumentarcem koji otvara neka intrigantna pitanja vezana za street art i značaj umjetnosti u suvremenom svijetu.
Priča počinje 2010. kad je Banksy bio na turneji vezanoj za raniji dokumentarac “Exit From The Gift Shop”. Radovi koje je naslikao u San Francisku počeli su nestajati, tj. vlasnici zgrada su ih počeli prebrisavati, uvjereni da se radi o običnim grafitima. Ekipa je zato skinula daske na kojima je naslikan “Haight Street Rat”, tj. jedan ga je kolekcionar o vlastitom trošku odlučio ukloniti i sačuvati – njegovo je ime Brian Greif, a radi se o izvršnom producentu ovog dokumentarca.
Zanimljivo pitanje koje ovaj film postavlja je: koliko ima smisla sačuvati street art, kad su i sami autori svjesno pristupali rad znajući da neće trajati vječno? Neki smatraju da puno veći umjetnički značaj ima činjenica da su gradske vlasti prebrisale politički izazovan rad, a osim toga, “sačuvani” se komadi preprodaju za više tisuća dolara, koje umjetnik nikad neće vidjeti. Sam Banksy je 2013. na štandu u New Yorku prodavao vlastite radove za 60$, predstavivši ih kao “kopije”, da bi se kasnije procijenili na 31000$. Ovaj nesrazmjer između istinske poruke umjetničkog djela i njene tržišne vrijednosti, izračunate sasvim ne-umjetničkim ekonomskim jednadžbama, predstavlja jedan od ključnih problema suvremene kulture.
Još jedna zanimljivost koja se provlači kroz dokumentarac je činjenica da nijedan muzej ne želi prihvatiti “štakora” kao donaciju,a privatni su kolekcionari voljni platiti i preko 100000$ (vrlo vjerojatno svjesni kako će s vremenom dodatno dobiti na cijeni). U svakom slučaju, dokumentarac otvara mnoga zanimljiva pitanja, koja postavljaju i neki od najzanimljivijih street artista današnjice: ROA, RETNA, Herakut, Doze Green, REVOK, Risk, Mars-1, Anthony Lister i Niels “Shoe” Meulman. Film je 13.1. počeo s prikazivanjem u SAD-u, a nadamo se da će se uskoro pojaviti i u nekom od domaćih nezavisnih kina!