Kanadski znanstvenici sa sveučilišta McGill otkrili su kako LSD sadrži mehanizam koji pojačava društvene interakcije korisnika, što se može iskoristiti kao polazna točka razvijanja terapeutskih svojstava te droge i posljedičnog liječenja njenim uzimanjem. LSD u mozgu aktivira receptore serotonina 5-HT2A i AMPHA, koji u kombinaciji potiču društvene kontakte. Kao dio studije, male doze LSD-a davane su miševima, čija se društvenost u periodu promatranja tim znatno povećala.
Iako se mišje ponašanje ne može dovesti u značajnu korelaciju s ljudskim, istraživački tim naglašava kako je najvažniji rezultat studije identificiranje mehanizama koji stvaraju te efekte. Profesor Nathan Sonenberg, jedan od članova tima, objasnio je kako se cijeli projekt vodi s ciljem uočavanja načina na koji su nagoni za društvenim ponašanjem poremećeni kod ljudi s mentalnim poremećajima te u svrhu saniranja i terapije.
“Društvena interakcija je fundamentalna karakteristika ljudskog ponašanja. Ovi halucinogeni elementi koji, u malim dozama, povećavaju društvenost mogu nam pomoći shvatiti farmakologiju i neurobiologiju društvenog ponašanja i, na kraju, razviti i otkriti nove i sigurnije lijekove za mentalne poremećaje”, izjavila je dr. Gabriella Gobbi, psihijatrica s McGilla.