Publika uglednog talijanskog muzičkog portala Soundwall, čini se, podijeljena je oko važnosti Debore De Luce za talijansku elektroničku scenu, no uredništvo je odlučilo s njom napraviti opsežan intervju naslovljen “Ako se svi slažu, nešto nije uredu” u kojem je otkrila mnogo toga zanimljivog o sebi i stanju na sceni. Razgovor s možda i najslavnijom talijanskom DJ-com je vodio naše gore list Damir Ivić, povodom Deborinog prvog nastupa u Milanu u pet godina, održanog u subotu 25. veljače.
Deborah je intervjuu pristupila iznimno otvoreno i opsežno, ali i svjesna da bi mogao izazvati dosta hejtera na ofucane komentare o tome kako svoje setove ne vrti sama, nego ih joj netko unaprijed pripremi. Sigurna je da je razlog tome što je “žena, a žene se moraju više boriti za svoje mjesto u svijetu, čak i danas” te zato što nije “ružna”.
>Pogledajte kako se Deborah De Luca vratila u opasan napuljski kvart
Mnogi joj prigovaraju i to što je karijeru u klubovima počela kao konobarica, kao da je to znak sramote odnosno dokaza da nije profesionalka. “Za mnoge ljude, s 12 godina ste već morali biti kolekcionar vinila i misliti samo na to da budete DJ. Jeste li vjerodostojni samo ako ste s 15 megaznalac koji živi okružen svojim pločama? Slušam glazbu, odmalena. Ali znate što? Nisam si to mogla priuštiti! Svoj prvi stereo imala sam tek sa sedamnaest godina: prije si ga nisam mogla priuštiti. S 13-14 godina sam provodila noći sa svojim kazićem pritišćući REC kad je bilo nešto na radiju što mi se sviđalo”, strastvena je i ogorčena Deborah snobizmom dobrog dijela scene.
>Poslušajte kako je Deborah De Luca remiksirala trance klasik “Children”
Svojih se početaka ni najmanje ne srami: “Ponosna sam na to što mi je, kad sam imala dvadeset godina i radila u Modeni u Jamu kao šankerica, na kraju večeri vlasnik rekao: ‘Slušaj, ako ti dam dodatnih 20 eura, hoćeš li mi pomoći očistiti zahode?’ Za tih sam 20 eura čistila lokvice lambrusca i tortelina (jer znate, takva je ondje prehrana) i to sam svojevoljno učinila jer meni je tih 20 eura tada činilo razliku.”
Nije prestala prosipati žuč nad takozvanim poznavateljima muzike: “Smijem se kad ih vidim kako govore i iznose sudove. Žele li oni diktirati pravila što je lijepo, što je kvaliteta? Jesmo li sigurni da ti znalci doista toliko znaju? Za mene su poznavatelji glazbe oni koji je slušaju i točka.” Ni to nije bilo sve: “Postoje izvođačice koje su napravile munjevitu karijeru; ali pošto nisu estetski privlačni, ‘seksi’ pod navodnicima, kao što mogu biti ja ili kao što može biti Nina Kraviz, ništa im se ne zamjera. Njima ništa; a meni da sam prebrzo napravila karijeru zahvaljujući tko zna čemu. Brzo? Sviram već petnaest godina. Počela sam 2007. Petnaest godina!”
>Deborah De Luca nastupila na stadionu kojim je vladao Maradona
“Ali znate li što je istina? Kad žena počne raditi posao koji inače radi muškarac, vjerujte mi da to sigurno radi dobro: jer se morala više potruditi da dođe do onoga što radi. Morala je razviti više izdržljivosti, više mozga, više srca. Jako sam sretna što su mnoge žene stigle na našu scenu. Šteta je što, međutim, uvijek postoji ona implicitna stvar prema kojoj žena, da bi bila vjerodostojna, ne mora biti kul, ne smije biti ženstvena”, nastavlja Deborah kritizirati još uvijek itekako prisutne izravne, ali i prikrivene seksističke prakse muzičke industrije.
Cijeli intervju pročitajte OVDJE.