Britanski progressive veteran nam je kroz zabavni intervju otkrio detalje o svojoj dugoj karijeri, pogledu na scenu i akciji koju sprema za nastup u Sarajevu!
Već smo imali zadovoljstvo najaviti da će čarobnjak progresivnog zvuka John Graham a.k.a. Quivver 28.10. nastupiti u sarajevskom klubu Silver & Smoke! Radi se o prekaljenom majstoru koji se od počektka 90-tih okušao u brojnim žanrovima kao što su drum&bass, breakbeat, trance i trip-hop, ali je upravo pod pseudonimom Quivver ostavio velik trag na progressive house sceni, zacrtavajući kroz godine nove staze ovog žanra i pružajući inspiraciju brojnim muzičarima koji su krenuli njegovim stopama. Uspjeli smo ga uhvatiti da nam odgovori neka oliko pitanja vezanih za njegovu umjetničku avanturu na plesnoj sceni, a on se pokazao kao izrazito zabavan i opušten sugovornik – upravo kakvi su i njegovi setovi. Upoznajte ga pobliže!
Sjećaš li se što te prvo uvelo u svijet klupskog zvuka? Na koji se način ta muzika razlikovala od onog što si slušao prije toga?
Sjećam se, izašao sam 1991. u klub The Eclipse u Coventryju (prvi klub u UK koji je legalno radio čitavu noć) – iako sam dotad već čuo dosta ranog housea, ono što se vrtilo tu noć je bilo daleko više underground i puno drugačije od svega što sam prije čuo, osim toga, bilo je povezano s ecstasy/acid kulturom koja je povezivala ljude. To je u potpunosti promijenilo moj život, pa sam počeo izlaziti i u druge underground klubove, kao i na open air rejvove gdje se vrtila takva muzika. DJ-i koji su najviše utjecali na mene u tom ranom razdoblju bili su Grooverider, Carl Cox i Sasha. U to sam vrijeme bio u bendu koji je svirao electro/rock, ali sam odmah zaključio da želim stvarati klupski zvuk, pa sam skucao pare I kupio nešto osnovne studijske opreme…
Kako percipiraš razliku u atmosferi između rane klupske kulture i današnjih partyja?
I dalje često vrtim na odličnim partyjima, ali je očito da je nešto bilo zbilja posebno u ranim danima. Tad nije toliko ljudi niti znalo o čemu se zapravo radi, pa smo imali osjećaj svojevrsnog “tajnog društva”, podzemne subkulture, zato je bilo doista uzbudljivo biti dio toga.
Izaberni nekoliko traka koje smatraš temeljcima svoje karijere i opiši na koji su način utjecale na tvoju muzičku evoluciju!
Remiks koji sam riješio za Zee “Dreamtime” je bio rani veliki uspjeh. To je bila jedna od onih stvari koje su svi vrtjeli, sjećam se da ju je Sasha izabrao kao broj jedan na svojoj listi za DJ Magazine, pa mi je donijela dosta pažnje.
Moje remiks Stoneproof “Everything’s Not You” je postigao velik uspjeh 2000.-2001. Našao se na brojnim značajnim kompilacijama, uključujući “Cream Anthems” koju je oblikovao Paul Oakenfold, kao i “San Francisco Global Underground”, za koju je zaslužan Sasha.
Opiši metodu kojom pretvaraš ideju iz glave u zaokruženi adut za podij! Dobivaš li originalni poriv iz iskustva i mašte ili sama mašinerija pokreće tvoje kreativne sokove?
Ovisi. Ponekad imam ideju prije nego uopće uđem u studio – što je definitivno najbolji način za započeti nešto! U ostalim se slučajevima igram sa sampleovima ili slušam trake koje su mi trenutno najdraže, pa inspiraciju dobivam na taj način.
Koja je tvoja osobna vizija progressive housea, počemu smatraš da se ovaj žanr razlikuje od ostalih struja klupske muzike? Koje su specifične kvalitete obilježile žanr od njegovog nastanka do danas?
Progressive house je bio prilično ocrnjen od strane muzičkih medija u zadnjih par godina. Ono što čujem na Beatportovim prog ljestvicama mi često uopće ne zvuči kao prog. Dosta toga što se danas kategorizira kao techno, deep house i tech-house zvuči kao varijacija na izvorni progressive house, pa mislim da je u zadnje vrijeme teško definirati zvuk samog žanra, tako da to uglavnom pada na slušatelja.
Svaka je publika drugačija – na koji način uspostavljaš kontakt s plesačima na svojim setovima? Jesi li među onima koji opipaju puls kluba i odgovaraju na njega ili imaš izgrađeni koncept koji plasiraš na podij?
Ovisi, obično imam izgrađenu ideju što ću zavrtiti, ali ako reakcija ekipe na prvih par traka nije dobra, može se dogoditi da promijenim brzinu prije nego što sam planirao – da osjetim što za njih najbolje funkcionira.
Svojedobno si spomenuo anegdotu vezanu za publiku koja nije bila dovoljno otvorena da uživa u breaks traci ubačenoj u progressive set, pa su napustili podij. Ne misliš li da takve “deus ex machina” intervencije razbijaju magiju izbacujući ekipu iz “zone”?
Pa zapravo, to je upravo ono što mislim, volim ubaciti u set nešto uvrnuto. Ponekad to funkcionira sjajno, a ponekad reakcija i nije kako sam ju zamislio, haha.
Kako zamišljaš daljnju evoluciju elektroničke scene i svoju ulogu u tom razvoju? Učiš li i dalje nove načine stvaranja zvuka I plesnog iskustva?
I dalje obožavam stvarati i otkrivati novu muziku, kao što je oduvijek slučaj. Za mene to nikad nije tek “posao”. Što se napretka scene tiče, imam velike nade za klince koji su ušli u priču kroz mainstream EDM zvuk, a s vremenom će potražiti nešto drugačije i uploviti u nešto “ozbiljniji” zvuk.
Ove si godine izbacio dva EP-a, ali tvoj zadnji album je izašao još 2008. Kuhaš li nešto u pozadini? Na koji način doživljavaš razliku između klupskih singlova i konceptualnog formata albuma? Osim toga, koji su ti planovi za buduća izdanja?
U današnje je vrijeme bitno redovito izbacivati izdanja, jer je bitno ostati relevantan i održati svoju muziku u DJ setovima, tako da je većina mog vremena u studiju posvećena rješavanju idućeg Quivver EP-a. U pozadini radim na još par projekata, pa se nadam da ćete uskoro čuti više o njima. Jedan od njih je uskrsnuće mog starog drum&bass projekta Skanna – upravo sam riješio Skanna remiks trake “Rooms”, koju sam riješio sa Sashom za njegov zadnji album “Scene Delete”. Namjeravam uskoro izbaciti i novi Skanna singl.
Obzirom na tvoj karakter, razumno bi bilo očekivati neočekivano na tvom skorom setu u sarajevskom klubu Silver & Smoke. Ipaki, baci nam par detalja o vibraciji koju ćeš emitirati!
Kao što možete čuti na mojoj “Controlled Substance” podcast emisiji, obično volim započeti s nekim deep trakama, zatim ubacim nešto tech-housea, pa slijedi istinski progressive house i techno. Koliko će biti kojeg žanra ovisi prvenstveno o publici.
Da ponovimo! Quivver nastupa 28.10. u sarajevskom klubu Silver & Smoke, a uz njega vrte i domaći aduti: After Affair i Forniva, te rezident kluba Edib D. Broj ulaznica je ograničen, a u pretprodaji ih možete nabaviti za 20KM na blagajni kluba.
Imate i odličnu priliku proći sasvim besplatno, jer dijelimo 1×2 upada! Procedura je ova: Pronađite na Klubikon Facebooku post s ovim člankom, lajkajte ga i u komentaru tegirajte osobu koju želite povesti, a zatim ga šerajte na public. Izvlačenje je 26.10. popodne. Sretno!
John Graham aka Quivver
FACEBOOK | SOUNDCLOUD | WEB
John Graham aka Quivver @ Silver & Smoke
FACEBOOK EVENT