Tvrdi i hladni švedski tehno u riječkoj Crkvi

U to kako je Rijeka kurva neobrijanih nogu malo se tko nije uvjerio, no u to kako za oltarom Crkve zvuči tvrdi i hladni švedski techno nismo se imali prilike uvjeriti. Potaknuti misom s Miss Sunshine odlučili su publici servirati glazbeni švedski stol. Ovoga puta u goste dolaze dva gosta i jedan znani domaći morski vuk.

Bosnian-born, Swedish-raised NIHAD TULE u posljednje vrijeme ističe se kao jedan od najvažnijih producenata na švedskoj techno sceni s energičnim nastupima u legendarnim klubovima poput Berghaina, Tresora i 2,35:1 u Stockholmu gdje uživa status rezidenta. Rođen je 1984. godine u Mostaru (Bosna i Hercegovina), njegova obitelj traži utočište od rata u svom zavičaju i skrašava se u Norrköpingu na istočnoj obali Švedske. Nihad je ubrzo postao zaveden elektronskom glazbom, produciranjem i djingom što je u konačnici dovelo do izdanja na švedskom Swayu i HzTraxu. Nihadov zvuk se u međuvremenu razvio, postepeno poprimajući minimalistički ton što ga dovodi do impresivnog niza izdanja i remixa na uglednim techno labelovima kao što su Drumcode i Truesoul. U posljednje vrijeme njegova izdanja na Drumcodeu, Sleazeu i Random Islandu su jako dobro prihvaćena u techno zajednici i dobivaju potporu od imena kao što su Adam Beyer, Ben Klock, Marcel Dettmann, DJ Rolando, Joel Mull, ROD… Početkom 2013. godine pokrenuo je svoj label SLOBODA lansiranjem prvog izdanja sa stvarima Shatter/Squalid izdanim u limitiranom broju isključivo na vinylu. Njegov label SLOBODA posvećen je čvrstom i futurističkom techno zvuku sa željom da predstave Nihadov jedinstven i nadasve slojevit zvuk. 

Drugi gost dolazi nam iz Novog Sada, a pravom techno ljubitelju ovaj momak ne predstavlja nepoznanicu, štoviše Miloš Martinov aka LAG predstavlja jednog od rijetko inozemno priznatih srpskih techno DJa i producenata. Lag je promotor underground kulture, DJ i producent, predstavnika novog naraštaja techna. Iako je njegov rad tek nedavno zadobio odavno zasluženu pažnju, Miloš Martinov je aktivan DJ još od tinejdžerskih dana. Izdanje na legendarnom MORDu došlo je kao priznanje za sav rad ovog mladog artista te je na njega bacilo kako smo već rekli odavno zasluženu pažnju. Lako je iz njegovog zvuka primijetiti da muzički put kojim je koračao nije uobičajen, no Lag odabire techno kao platformu za svoje kreativno izražavanje, zadržavajući pritom svoje prethodne utjecaje prisutne i u novom zvuku koji odiše sirovošću, kompleksnim ritmom i upečatljivim stavom. Lagovi nastupi na Exitovoj glavnoj DJ pozornici, kao i nastup u legendarnom Berlinskom klubu Tresor, govore mnogo o njegovoj sposobnosti da drži pažnju publike i pruži joj intenzivno sonično iskustvo. Kroz organizaciju brojnih DJ zabava i radionica pod okriljem svoje organizacije “29524“, Lag je ulagao napore da smanji razliku između “kvalitetnog“ i “poznatog“. Premještajući svoju pažnju sa promotivnih aktivnosti na muziku, on stvara promjenu koja rezultira ekstremno funkcionalnim DJ setovima, ali i sve primjećenijom autorskom muzikom. Poslije nekoliko pojavljivanja na raznim izdanjima, prije svega na domaćem labelu Teskoba, njegov remiks Grvoskopine trake ‘Atopic’ pojavljuje se na vinylu u okviru labela Sect Records. Logičan nastavak je njegov prvi EP pod imenom ‘Stutter‘ koji izlazi na Singularity Recordingsu, labelu poznatom po beskompromisnosti, a njegovim najnovijim izdanjem pod nazivom ‘Misfit EP‘, izdatom na vinylu u okviru MORD Recordingsa, naglašava kvalitetu i jedinstvenost njegovog već prepoznatljivog zvuka. Lag odlučno nastavlja svoju misiju, a njegova vizija još uvijek ne tinja. Nemilosrdna determinacija kojom odiše izaziva strahopoštovanje, skupa sa njegovim muzičkim sposobnostima, predstavlja glavni razlog za njegovu rastuću popularnost. Lag je definitivno netko koga treba držati na oku, ali još bitnije – netko koga treba poslušati. 

Na samom kraju tu je naš dobro znani morski vuk Mateo Klaić aka OETAM. Ovaj veseli Lošinjanin s adresom u Rijeci iza sebe ima zavidan niz godina sigurne plovidbe elektronskim valovima, krećući se po beskrajnim prostorima techno zvuka sa eksperimentiranjem u različitim pravcima elektronske glazbe. Izdanja mu izlaze na Heaven To Hell, Black Star Records, Vezotonik, Double:Dot Music, BM Slim, NoPreset Records te Sound Of Comfortu. Produkcijom kojom se bavi gotovo 15 godina te nizom nastupa diljem Hrvatske kao i izvan nje, Mateo opravdava status etabliranog domaćeg artista, a njegovo zadnje evanđelje u Crkvi i čišćenje floora reklo je najviše samo za sebe.

Nihadkhflyer