Studenti Državnog sveučilišta u Arizoni odlučili su promijeniti generalno mišljenje o štakorima: zvuk kretanja glodavaca je pretvoren u predivnu meditativnu glazbu.
Nakon što su pohranjeni ti animalni zvukovi ljudski se kadar pobrinuo da pretoči ta kretanja u psihodelične šumove i atmosferične bleepove, što je neke podsjetilo na legendarni album pjevačice Bjork nazvan “Biophilia”. Kao što i sam naziv albuma govori, biofilija je ljubav prema prirodi a ovi štakori omogućili su upravo to: približiti zvukove prirode ljudskome uhu i pretočiti ih u formu glazbe, koliko god ona nekonvencionalna bila.
“Štakori su jednako inteligentni kao psi i mačke, te ih je vrlo jednostavno trenirati. Ako su izvan kaveza i ja ih nježno zovem, prići će mi”, kazao je student Andrew Sanchez, vlasnik dvaju štakora koji su postali dijelom muzičkoga projekta.
Ovo nije prvi puta da su u znanstvenome istraživanju korišteni štakori u kombinaciji s glazbom. Ne tako davne 1998. godine Francis Rauscher, violončelistica koja se prekvalificirala u psihologinju, puštala je Mozarta u sklopu eksperimenta na sveučilištu u Wisconsinu. Rauscher je željela pokazati kako Mozartova glazba utječe na specifične neuronske veze u određenom dijelu mozga štakora. Te veze navodno su bile razlog za brže snalaženje štakora u labirintu. Rauscherovi brojni eksperimenti iznjedrili su s vremenom termin „Mozartov efekt“.
Projekt Ratsputin je prvi takve vrste u svijetu; dosad nitko nije naveo štakore da sviraju. Nakon što su zvukovi štakora prošli kroz synthesizer, voditelji projekta su znalački modificirali te zvukove i rupe popunjavali pažljivo izabranim efektima, dodavajući na taj način teksturu i boju cijeloj priči. Kako zvuči „Ratsodija“ poslušajte u nastavku.
Izvor: ASU Now
Photo: Charlie Leight
Iva Trčić