Belgrade Book Club: sanjiva i magličasta klupska glazba

Izvrstan komad ljetnog groovea prljavog retro zvuka + intervju s intrigantnim mladim autorom iz Velike Britanije!

Jedan od naših omiljenih YouTube kanala vodi Moskalus, majstor izglitchanog videa i heroj promocije inovativnih autora klupske glazbe. Nedavno je na njegovom kanalu izašao video za “Peremptory Gesture”, naslovnu traku prvog EP-a britanskog autora koji nosi zanimljivo ime – Belgrade Book Club! Zapela nam je za uho, a i samo nas je ime zaintrigiralo, pa smo ga kontaktirali. Za premijeru nam je ustupio “Sailor’s Shuffle“: uvucite se u njegovu morsku rapsodiju, koja nalikuje na suvremenu verziju balearskih traka s kraja 80-tih, pa zatim pročitajte zašto je u imenu referencirao Beograd, otkuda dolazi njegov funk i druge zanimljivosti!

Kako si se odlučio na to ime za projekt?

Uvijek mi se sviđala ideja da ubacim termin “club” u svoj umjetnički alias, pa mi je palo na pamet “book club” jer volim čitanje. Najprije sam projekt mislio nazvati Berlin Book Club, vezano uz cenzuru određene literature u istočnom Berlinu tza vrijeme hladnog rata, ali mi je zapravo zvučalo pretjerano klišeizirano. Opet, svidjela mi se aliteracija, pa sam jednostavno izabrao drugi grad čije ime počinje sa B. Jedan prijatelj je nedavno posjetio Beograd i prepričavao kako se lijepo proveo – i to je bilo to!

U tvojoj kompoziciji ima dosta funka. Kako si ga naučio svirati? Što bi naveo kao ključne karakteristike tvoje produkcije?

Drago mi je da se to prepoznaje! Sam sam naučio svirati bubnjeve, a svirao sam ih pet godina prije nego sam krenuo s produkcijom, tako da sam već bio upoznat sa značajem ritma i groovea prilikom stvaranja glazbe. većinu sam mladosti proveo u metal bendovima, ali i dalje smatram kako se stečene vještine u jednom obliku mogu prenijeti. Plesnost je ključna karakteristika moje produkcije – dok skladam, uvijek su mi klubovi na umu, pa zamišljam kako bi traka funkcionirala na podiju. Zvukovno, koristim pristup stare škole – nisam baš u lo-fi krajolicima, ali me privlači sirovost analognog zvuka.

Čini se da si se već bavio elektroničkim aranžmanima. Jesi li producirao klupsku glazbu i prije BBC?

Jesam, počeo sam pod pseudonimom Heihachi. Uglavnom sam radio mračnu bass glazbu i techno, ali sam uzeo dugu pauzu s uploadanjem materijala i osjetio kako prirodni razvitak mog stila zahtjeva i novi pseudonim.

Plešeš li? Koje te vibracije s podija pogađaju u prave akorde?

Plešem! Doduše, elektronička je scena u mome gradu praktički nepostojeća, pa s prijateljima moram putovati u veće gradove gdje partijamo. U klupskom me iskustvu pokreće zajedništvo, kad te glazba potakne da osjetiš ono nešto. Najbolji osjećaj je kad ti se osmijeh ne može skinuti s lica, pa se zato uvijek fokusiram na osjećaj koji će moje trake potaknuti u ljudima.

Kakva je generalno atmosfera na tvojem novom izdanju? Ima li neki poseban doživljaj ili iskustvo koje zaziva?

Nakon što sam završio prvu traku, odlučio sam da izdanje mora biti povezano. Ostale sam dvije trake započeo sa sličnom vibracijom na pameti, ali su otišle u sasvim različitim smjerovima. Pretpostavljam da sve tri pripadaju u kategoriju sanjive, magličaste klupske glazbe.

Opiši kako bi ove trake pristajale u setu!

Mislim da na EP-u postoji traka za uvodni dio, traka za špicu i traka za kraj večeri – vi odlučite koja je koja.

Na koje tržište klupske glazbe ciljaš? U kojem ćeš smjeru krenuti s daljnjim aktivnostima?

Ne mogu reći da posebno ciljam u nekom smjeru. Samo radim glazbu kakvu bih volio čuti u klubu i na taj način ju želim podijeliti sa svima. Što se tiče razdoblja nakon EP-a, imam u pripremi jedan besplatni download i par singlova, a bacio sam se u suradnju s talentiranim prijateljem koji radi pod imenom Interplanetary Criminal – i to će uskoro izaći. Puno je glazbe na putu!

EP “Peremptory Gesture” izlazi 15.8. na Bandcamp stranici Belgrade Book Club. Cijena jedne trake je £1, a čitavo izdanje možete dobiti po cijeni £2.

Belgrade Book Club
FACEBOOK | SOUNDCLOUD | BANDCAMP

Petar Car