Unique CRO: Na Selbstportrait Musik etiketi će se odražavati karakter svakog autora

Talentirani i marljivi DJ/producent iz Pule nam je umiksao uzbudljivi i melodični techno podcast – bacite uho i otkrijte detalje o njegovoj novoj etiketi!

Premda je već solidno vrijeme na elektroničkoj plesnoj sceni, Unique je nedavno odlučio ostaviti svoj trag i kroz osnivanje nove etikete Selbstportrait Musik, na kojoj će se njegov ukus u glazbi izraziti kroz selekciju autora, a oni će imati punu slobodu iskazati svoju osobnost putem glazbe koju komponiraju. On sam je dosad izdavao za etikete kao što su Toolroom, Umekov 1605, KD Music i drugima, a njegove trake vrti ekipa kao što su Dubfire, Richie Hawtin, Paco Osuna, Marco Bailey i Marco Carola. Kodna riječ je techno, a za ovu smo ga priliku upitali da nam snimi podcast kojim će oslikati specifične struje žanra – ugodno nas je iznenadio!

U sat vremena materijala, imat ćete priliku uživati u skladnim pretapanjima melodičnih varijacija techno zvuka, s naglaskom na majstorske perkusije i synth melodije koje zadiru u samu srž elektronike, napajajući se na samim izvorima ove glazbe. Niti pretjerano mekan niti uz suviše nabijanja, ovaj set će jednako prijati ljubiteljima tamnih nijansi undergrounda, kao i onima koji uživaju u skladnim harmonijama tonova, a izvanredno će poslužiti u samotnim trenucima meditacije, kao i za zagrijavanje pred izlazak. Kliknite play, pa uskočite u intervju i saznajte detalje o ovom zanimljivom DJ-u i autoru!

Reci nam koji detalj o podcastu – koja tema ga obilježava i kakve se zanimljivosti mogu čuti?

Tema koja obilježava podcast je melodična i hipnotična techno vožnja sa dosta synthova i perkusija.

U Puli je 80-tih bilo dosta metalaca i pankera, ali se slušao i elektronički zvuk – italo disco, a zatim je 90-tih techno zauzeo Fort Bourguignon. Kako je ta evolucija utjecala na tvoj stil?

Ja sam odrastao u heavy metal okruženju devedesetih, a taj se žanr se s vremenom počeo koristiti i nekim elektroničkim zvukovima pa je zainteresiranost za elektronički zvuk proizašao iz toga.

Jesi li imao nekog mentora koji te podučavao DJ vještinama? Koji su tvoji uzori među domaćim i stranim velikanima klupskog zvuka?

Ljubav za DJ-ingom je krenula kako sam počeo pohađati partye, tako sam i ja želio stajati sa druge strane DJ pulta. Prve ploče sam kupio od prijatelja i tako sam satima učio miksati na gramofonima dok nisam usavršio svoje vještine. Moji uzor i veliki prijatelj je Uroš Umek, koji je pokazao svima da se iz male zemlje kao što je Slovenija može postići puno toga i postati priznat u svijetu elektronike,tu su još Richie Hawtin, Dubfire, Maceo Plex, Tale of Us… Od domaćih uzora bih izdvojio Petra Dundova koji je svojim radom i specifičnim stilom pokazao svoj uspjeh.

Opiši osjećaj koji te nosi za pultom, pred rasplesanim podijem! Po čemu se komunikacija glazbom razlikuje od svakodnevnog razgovora?

Osjećaj kad staneš za pult – od prve minute kad vidiš rasplesanu publiku postaneš dio nje i kroz svaku novu traku koju pustiš kroz set komuniciraš zajedno sa njima, tako da riječi nisu potrebne, svi smo jedna cjelina jer jedni bez drugih na partyu ne možemo funkcionirati.

Kako si započeo s produkcijom i kojim se putem dalje razvijao tvoj zvuk?

Produkcijom sam se počeo bavit jer sam htio da svoje osjećaje i svoje ideje iz glave prenesem na svaku novu traku koju bih započeo raditi, moji zvuk se razvijao od groovy i perkusivnog tech housea i techna pa sve do melodičnog i hipnotičnog techna sa dosta perkusija koji mi se sad trenutno najviše sviđa.

U tvojim se trakama žanrovski mogu raspoznati i techno i tech-house. Koje te kvalitete ovih smjerova privlače?

Nisam nikad imao uski spektar žanrova, tako da volim raditi sve od deep house-a do tech-house-a i techna jer svaki od tih žanrova ima neki svoje čari, od opuštajućih melodija i vokala preko plesnih bass linija i perkusija pa sve do tvrđih i mračnih synthova.

Svaka traka dolazi iz nekog područja mašte – neki autori zazivaju atmosferu egzotičnih plaža, drugi prostranstva svemira, treći napuštena industrijska područja… Iz kojeg svijeta izlazi tvoja glazba?

Moja glazba dolazi iz mog srca i moje glave, tako da gdje god da se nalazim kad radim neku ideju za traku sve proizlazi iz mojih trenutnih osjećaja u datom trenutku.

Reci nam svoj pogled na scenu u regiji! S kojim ekipama surađuješ i koje autore smatraš vrijednim pažnje?

Scena u regiji je u ponovnom uzdizanju, al mislim da se još uvijek svi drže nekih klanova i zatvorenih krugova, jer da svi počnu malo više surađivati i da se udruže, puno bolje bi sve to funkcioniralo. Vrijednim pažnje smatram Marinu Karamarko, DJ Jock-a koji sa produkcijom sve više napreduje, te ga velikani poput Carl Coxa i mnogi drugu supportaju i sviraju njegove trake, tu su jos Adoo, Bonaca te WAI koji me uveo u svijet synthova…

Izdavao si za dosta etiketa, a uskoro krećeš i sa vlastitom. Snalaziš li se u poslovnim vodama klupskog svijeta? Koje su osobine i vještine najbitnije za taj aspekt bavljenja glazbom?

Zadnjih par godina razmišljam da ovorim svoju etiketu, ali kako je vrijeme odmicalo tako sam skupljao savjete i iskustva od svojih prijatelja i partnera sa kojima sam surađivao i izdavao na njihovm etiketama i samim time sam naučio dosta od njih… Za taj aspekt bavljenja glazbom treba se jako puno baviti PR-om, marketingom, promocijom, planom, programom, jer to totalno druga strana elektronike od DJ-inga i produkcije.

Što sve možemo očekivati na budućim izdanjima etikete? Hoće li biti i nekog predstavljanja zvuka koji ju obilježuje?

Etiketu obilježava: “Label that describes the personality of each artist” po tome je i dobila ime Selbstportrait Musik. Za prvo izdanje imam pripremljen materijal dva prijatelja iz Španjolske s kojima surađujem u svijetu produkcije, a to su Aitor Ronda i George Privatti koji sviraju na partyma i festivalima kao sto su elrow, Monegros i mnogi drugi. Njih će remixirat poznati talijanski dvojac Mr. Bizz koji su poznati po svojim izdanjima na etiketama kao što su SCI+TEC, 1605, Suara, Terminal M, Bitten, Deeperfect… O ostalim izdanjima neću još ništa govoriti – to neka bude mala tajna koju ću vam s vremenom odgonetnuti.

Na tvojem je fejsu vidljivo da se baviš tenisom. Kako bi usporedio glazbu i sport – jesi li u te dvije različite discipline naučio neke vještine koje se mogu uzajamno koristiti?

Tenisom sam se nekad bavio profesionalno, ali sad se bavim trenerskim poslom, glazba i sport su isto jako puno povezani jer puno sportaša koristi glazbu za treninge, a i za opuštanje prije nekog nastupa. Prije svega, kroz sport brže odrastaš i shvatiš prije neke životne vrijednosti koje kasnije možeš koristiti u svijetu glazbe ali i u životu.

Baci nam par detalja o budućim akcijama! Osim toga, u kojem bi smjeru volio da krene scena na našim prostorima?

Kako završava ljetna sezona tako polako odlazim u studio i krećem s novim projektima kojima se želim posvetiti. Za scenu bi volio da nastavi svojim putem kako zasad ide, sa više suradnje među promotorima i DJ-ima, jer jedino tako ju možemo podignuti na jednu višu razinu i biti uspješni.

Svakako čekirajte “Psycho Traum”, prvi EP na Selbstportrait Musik koji potpisuju Aitor Ronda i George Privatti, a možete ga nabaviti OVDJE, po cijeni od 3,12€.

Unique (CRO)
FACEBOOK | SOUNDCLOUD | WEB

Selbstportrait Musik
FACEBOOK | SOUNDCLOUD | WEB

Petar Car