Čini se kako je posljednjih mjeseci, a pogotovo tjedana, sve o čemu slušamo ili čitamo direktno ili indirektno povezano sa svjetskom epidemijom širenja koronavirusa, pri čemu smo svi nebrojeno puta vidjeli prikaz njegove strukture. Sada, znanstvenici su pronašli način kako tu prepoznatljivu i pomalo prijeteću strukturu pretvoriti u muziku.
MIT (Massachusetts Institute of Technology) ionako slovi za jednu od najuglednijih svjetskih znanstvenih institucija pa ne čudi kako su ovakve ideje i njihova realizacija potekle upravo otamo, a sada su njegovi stručnjaci strukturu virusa od kojeg na svijetu boluje više od milijun ljudi transformirali u zvuk brenčećih zvona, plutajućih žica, umirujuće flaute i, posebno, japanskog kota. Koristeći novu tehniku tzv. sonifikacije svakoj su od kombinacija aminokiselina od kojih se sastoji virus pridodali jedinstvenu notu, pretvorivši tako taj protein u preliminarni muzički zapis.
Postavlja se pitanje: Zašto bi itko ovo uopće radio? Pa, čini se kako novi format pomaže istražiteljima u pronalasku onih područja zloslutnog proteina na kojima se antibakterije, odnosno lijekovi, mogu čvršće vezivati. Uspoređujući ovako dobivene muzičke sekvence sa širokom bazom podataka moglo bi biti moguće pronaći molekularni model koji može spriječiti da virus zarazi stanicu s kojom dođe u kontakt.
Ako je tako, samo nastavite sa svirkom!