Jučer smo pisali o manje poznatom dijelu muzičke i medicinske povijesti – slavni se Woodstock 1969. godine, činilo se, održao usred svjetske pandemije virusa H3N2, koju se u određenim elementima može usporediti s aktualnom epidemijom koronavirusa. Međutim, iznesene informacije Jeffreyja Tuckera se, prema uglednom Reutersu, zapravo mogu odrediti kao one koje mogu dovesti u zabludu.
Reutersov tim provjere činjenica tvrdnju je u startu označio istinitom, pa zatim djelomično istinitom, pa na kraju i varljivom. Naime, precizni podaci govore da se Woodstock zapravo održao između dva najsnažnija vala spomenute pandemije. Njezin je vrhunac za većinu saveznih američkih država bio u prosincu 1968. i siječnju sljedeće godine, a sezona je bila završila do ožujka, ponovno se razbuktavši tek u studenom.
Kako se Woodstock održao u kolovozu, to je očito bilo između tih vrhunaca, odnosno u vrijeme kad je prvi val – dok se za drugi nije moglo ni znati – u svijesti javnosti bio u prošlosti. Na tom je tragu i jedan od organizatora festivala Joel Rosenman: “Woodstock nije održavan usprkos mjerama suzbijanja pandemije jer u vrijeme Woodstocka nije bilo pandemije ni mjera kojima bi se moglo prkositi.”
Dodao je i da je njegove kolege i njega panika uhvatila tek kada se hongkonška gripa vratila nekoliko mjeseci nakon festivala, kada su počeli zamišljati što se moglo dogoditi. No za vrijeme održavanja nipošto nisu bili neoprezni jer je na festivalskom poprištu bilo mnoštvo doktora, kakvi su nužni na okupljanjima tolikog broja ljudi.
Ali ako je nešto postojalo jučer i postojat će sutra – kako uopće možemo raspravljati o tome postoji li danas? Da, laicima se sve ovo može činiti nepotrebnim tehnikalijama oko nomenklature, no svakako je važno naglasiti da bi svijest o skorašnjem povratku pandemije Woodstock bila vjerojatno otkazala i onda, o današnjim saznanjima da i ne govorimo.