Dijamantna baterija na nuklearni otpad traje 28 tisuća godina

Verzija koja bi se koristila za mobitele i slične uređaje ipak bi trajala nešto manje, tek nekoliko mjeseci

Američki startup Nano Diamond Battery (NDB) kreirao je i testirao dijamantnu bateriju napravljenu od umjetno stvorenog dijamanta i nuklearnog otpada koja se, u principu, nikako ne može isprazniti – naime, sposobna je trajati i energiju davati čak 28 tisuća godina (ne, nismo krivo napisali, slovima: dvadeset i osam tisuća godina) a da joj ne zatreba dodatno punjenje. Njihova tehnologija omogućuje učinkovitije iskorištavanje električnog napona iz dijamanta koji se koristiti u stvaranju baterije, a pritom ne stvara nikakve štetne plinove prilikom rada. Potreban joj je samo pristup otvorenom zraku.

Čemu bi takva baterija mogla koristiti, pitate se? Dijamanti su najtrajniji i najčvršći materijal na svijetu te najbolji vodič energije, koji vrlo brzo prebacuje toplinu. Kao takva, mogla bi se pretvoriti u izvor energije za sve što zamislite – od električnih zrakoplova, brodova i ostalih vozila pa do manjih uređaja poput pametnih telefona i nosivih uređaja. CEO Nima Golsharifi ipak objašnjava kako verzija baterije koja bi se eventualno koristila u mobitelima i sličnim uređajima ne bi bila ova takozvana “vječna” od 28 tisuća godina, ali ideje o trajanju od nekoliko mjeseci, koliko bi imala korisnička varijanta, nisu nemoguće niti bi bile preskupe.

Interes za ovim baterijama već su pokazale tvrtke iz nuklearne, ali i zrakoplovne i obrambene industrije, a NDB komercijalnu verziju planira na tržište izbaciti za manje od dvije godine.