Češke pastrve se navukle na metamfetamin i nije im dobro

Nakon dugotrajnog izlaganja zagađenoj vodi, ribe bi trpjele apstinencijske krize

Skupina čeških znanstvenika sa Sveučilišta za prirodne znanosti u Pragu otkrila je kako potočne pastrve mogu postati ovisne o drogama koje se pojavljuju u njihovu okruženju. Primarno je riječ o sitnim ostacima metamfetamina koji zalutaju u njihove slatke vode, baš kao što ih zagađuju i druge kemikalije, od ostataka lijekova do iskorištenih deterdženata.

Crystal meth kod ljudi izaziva brzu i snažnu ovisnost, a drugačije se ne ponaša ni u slučaju riba, kojima prodire do mozga i funkcionira na isti način kao i kod čovjeka. Poznato je da njegovo konzumiranje izaziva trenutnu i intenzivnu euforiju koja ne traje dugo, što dovodi do toga da mu se konzumenti brzo vraćaju. Nakon duljeg uzimanja izaziva tjeskobu, zbunjenost, nesanicu, promjene raspoloženja i nasilno ponašanje.

Jedan od autora studije, Pavel Horký, objasnio je kako su izolirali određeni broj pastrva u spremniku vode obogaćene istom razinom metamfetamina koja je pronađena u nekim rijekama. Nakon osam tjedana riba je bila prebačena u novi spremnik s mogućnošću da ode ili u odjeljak koji sadrži čistu vodu ili u onu obogaćenu methom.

Znanstveni tim je utvrdio da je pastrva postala ovisna nakon dva mjeseca te da će pouzdano potražiti drogu nakon uklanjanja iz takvog okruženja, odnosno izabrati vodu obogaćenu methom, te će se početi ponašati drugačije zbog apstinencijske krize. Nakon što bi ribe bile prebačene u čistu vodu, u njihovu mozgu metamfetamin bi bio prisutan još desetak dana.

Prisjetimo se, već smo pisalo o tome kako ljudsko djelovanje može drogirati i napaliti ribe.