Evo zašto neka vina uzrokuju glavobolju, a neka ne

Zašto nas od nekih vina boli glava? Evo što su otkrili znanstvenici, kako spoj iz kože grožđa, prisutan u crnim vinima, može biti odgovoran za vaše glavobolje.

Medicinski zapisi o glavoboljama uzrokovanim crnim vinom datiraju još iz rimskog doba, no ovo iskustvo vjerojatno je staro koliko i sama proizvodnja vina – otprilike 10.000 godina. Kao kemičari specijalizirani za proizvodnju vina, Andrew Waterhouse, profesor enologije, i Apramita Devi s Kalifornijskog sveučilišta Davis, odlučili su istražiti uzrok ovih glavobolja i svoje nalaze podijeliti s čitateljima magazina Conversation.

Jesu li sulfiti krivci?

Razni sastojci crnog vina često se okrivljuju za neugodu – sulfiti, biogeni amini i tanini najčešći su osumnjičenici. Ipak, malo je dokaza da sulfiti, dodani vinu kao konzervans, izravno uzrokuju glavobolje. Zanimljivo je da bijela vina sadrže jednaku količinu sulfita kao crna, ali rijetko izazivaju slične simptome.

Vaše tijelo dnevno prirodno proizvede oko 700 mg sulfita tijekom razgradnje bjelančevina, dok čaša vina sadrži svega 20 mg – što je zanemarivo u usporedbi. Stoga, ako ste mislili da su sulfiti odgovorni za vašu glavobolju, to vjerojatno nije slučaj.

>Pijani miševi izbjegli nesnosni mamurluk jer su uzeli probiotik

Tanini i biogeni amini – jesu li oni uzrok?

Tanini, fenolni spojevi prisutni u biljkama, nalaze se u velikim količinama u crnim vinima, dok ih bijela vina gotovo nemaju. Tanini su često okrivljeni zbog glavobolja, no slični spojevi prisutni su i u čaju ili čokoladi, koji uglavnom ne izazivaju iste simptome.

Biogeni amini, poput histamina, prisutni su u mnogim fermentiranim namirnicama, no njihove količine u vinu obično su preniske da bi izazvale glavobolje.

Što se događa u vašem tijelu?

Neki ljudi dobiju crveno lice kada piju alkohol, što često prati i glavobolja. To se događa zbog sporijeg metabolizma alkohola.

Metabolizam alkohola odvija se u dva koraka:

1. Etanol se prvo pretvara u acetaldehid, toksičan spoj povezan s mamurlukom.
Zatim enzim aldehid dehidrogenaza (ALDH) pretvara acetaldehid u acetat, koji je neškodljiv i lako se izlučuje.

2. Kod osoba s usporenim radom ALDH enzima dolazi do nakupljanja acetaldehida, što uzrokuje simptome poput glavobolje, mučnine i crvenila kože.

Kvercetin – neočekivani krivac?

Kada su znanstvenici detaljnije proučili fenolne spojeve u crnim vinima, otkrili su da kvercetin, spoj iz kože grožđa, značajno inhibira ALDH enzime.

Budući da se koža crnog grožđa dulje zadržava tijekom fermentacije, crna vina imaju puno više kvercetina nego bijela. Istraživanja su pokazala da kvercetin dodatno usporava razgradnju alkohola, dok njegov metabolit, kvercetin glukuronid, dodatno povećava razinu acetaldehida u tijelu. Rezultat? Upala i neugodne glavobolje.

>Mamurni i napaljeni?! Zašto mamurluk potiče seksualnu želju?

Kako izbjeći glavobolju?

Sljedeći korak znanstvenika mogao bi biti testiranje vina s visokim i niskim razinama kvercetina kako bi se potvrdila ova hipoteza. Nažalost, dostupni podaci o specifičnim vinima nisu dovoljno detaljni da bi omogućili preporuku određenih marki.

Međutim, postoji mali trik – grožđe koje raste uz manje izlaganje suncu obično sadrži niže razine kvercetina. Jeftinija crna vina često se proizvode od takvog grožđa, pa biranje laganijih i pristupačnijih vina može pomoći.

Ako ste osjetljivi na crno vino, pokušajte eksperimentirati s različitim vrstama ili se konzultirajte s enologom. Iako je potrebno još istraživanja, možda upravo vaša iduća čaša bude ona bez neugodnih posljedica!