Amir Hossein Maghsoudloo, 37-godišnji reper i pjevač, poznatiji pod umjetničkim imenom Tataloo, jedan od najistaknutijih iranskih glazbenika, osuđen je na smrt nakon što je proglašen krivim za bogohulje, a nalazi se u pritvoru u Iranu od prosinca 2023.
Tataloo je krajem prošle godine izručen iz Turske u Iran nakon što su protiv njega podnesene pritužbe u Istanbulu, gdje je živio od 2018. Uhićen je u prosincu 2023. godine, nakon što su ga turske vlasti predale iranskim dužnosnicima. Od tada je bio u pritvoru, čekajući presudu.
Prema najnovijim izvještajima, Tataloo je osuđen na smrtnu kaznu zbog “sabb al-nabi”, odnosno vrijeđanja proroka Muhameda. Iranski mediji navode kako je Vrhovni sud prihvatio prigovor tužiteljstva na raniju kaznu od pet godina zatvora te ponovno otvorio slučaj. Na ponovljenom suđenju, Prvi kazneni sud u Teheranu donio je presudu o smrtnoj kazni.
Još uvijek postoji mogućnost žalbe
Prema dostupnim informacijama, odluka nije konačna te se može osporiti na Vrhovnom sudu. Iransko pravosuđe naknadno je demantiralo izvještaje o izrečenoj smrtnoj kazni, tvrdeći kako presuda još nije pravomoćna. Također su istaknuli da je Tataloo nedavno postao podoban za ublažavanje kazne temeljem zakonskih odredbi o restorativnoj pravdi.
“Zakon o ublažavanju kazni osigurava pravne mjere kojima se osuđenicima može pomoći u skladu s principima restorativne pravde,“ navedeno je u izjavi iranskih pravosudnih tijela, prenosi Iran International.
Kontroverzna karijera i sporni stavovi
Tataloo je već više od desetljeća kontroverzna figura na glazbenoj sceni. Njegovi stavovi i postupci često su izazivali žestoke polemike u iranskoj javnosti. Posebno su se isticale njegove izjave o podršci iranskom nuklearnom programu te zagovaranje braka za maloljetnike mlađe od 16 godina.
Početkom prošle godine suočio se s nizom optužbi, uključujući “promicanje prostitucije” i “širenje propagande protiv Islamske Republike“, izvještava Iran International.
Naslijeđe u glazbi unatoč kontroverzama
Unatoč pravnim problemima i kontroverznim stavovima, Tataloo je ostavio dubok trag na iranskoj glazbenoj sceni. Od 2011. izdao je čak 21 studijski album, a postao je i prvi iranski umjetnik koji je potpisao suradnju s globalnim diskografskim gigantom Universal Music Group. Među njegovim značajnijim djelima ističe se i himna koju je napisao za iransku reprezentaciju povodom Svjetskog nogometnog prvenstva 2014.
Kako će se dalje razvijati situacija oko Tatalooa, ostaje za vidjeti, no njegov slučaj izazvao je veliku pozornost u Iranu i inozemstvu, ponovno otvarajući rasprave o slobodi izražavanja i pravima umjetnika u islamskim zemljama.