Ako ste pravi klaber, većina likova u ovim filmovima bit će vam poznata, a tema vrlo bliska. Ugodan dokumentarni maraton vam želimo!
Paris/Berlin: 20 years of underground techno (Amélie Ravalec, 2012.)
Debitantski film A. Ravalec dokumentira undergound pokret koji je djelovao kao svojevrsna glazbena spona između Pariza i Berlina. Konkretno, prikazan je odjek evolucijskog razvoja techno glazbe od ranih 90-ih do danas, čiji je epicentar bio u Detroitu potkraj 80-ih. Analitičari techno scene ujedno su i protagonisti dokumentarnog uratka različitih profila: DJ-i, producenti, menadžeri, promotori, vlasnici diskografskih kuća, čiji varijetet uloga proizlazi iz istovjetne jezgre – ljubavi prema techno glazbi.
Feiern [Don’t forget to go home] (Maja Classen, 2006.)
U dokumentarnom filmu “Feiern” su putem 19 intervjua predstavljeni redovni sudionici vikend partyja kojima je clubbing izuzetno važan, ako ne i krucijalni dio lifestylea, te se kao takav reflektira i na ostale aspekte njihovih života – identitet, veze, emocije, karijere, samoaktualizaciju itd. Ricardo Villalobos, Luciano i Ewan Pearson renomirani su DJ-i koji, uz brojne partijanere unutar dokumentarca, progovaraju o temama poput glazbe, ljubavi, droge, seksualnosti i prijateljstva.
Whateverest (Kristoffer Borgli, 2012.)
Petnaestominutni dokumentarac norveškog režisera Kristoffera Borglija prikazuje čime je inspirirana poznata house traka “Inspector Norse” Todda Terjea koji i sam sudjeluje u uvodu opisujući pritom pozadinu cijele priče. “Inspector Norse” viralni je pseudonim Mariusa Solema Johansena, rezigniranog kvazi-glazbenika koji se nakon neostvarenja svojih ciljeva odlučio posvetiti bezbrižnoj rutini, što uključuje ples i izradu “dizajnerske” droge.
PressPausePlay (David Dworsky, Victor Köhler, 2011.)
“PressPausePlay” osamdesetominutni je američki dokumentarni film unutar kojeg se propitkuje pozitivna strana tehnološkog napretka koji širokoj masi omogućuje rad u „kućnom studiju“ putem kompjuterskih programa. S primarnim fokusom na stvaranje elektronske glazbe, tema se dotiče i samoprozvanih, neafirmiranih glazbeno-filmsko-spisateljskih kreatora čija se količina može doživjeti na 2 načina: S pozitivnim prizvukom stvaranja veće količine kvalitetnih djela ili pak negativnom konotacijom prelijevanja čaše mediokriteta. Svoja viđenja problema tehnološkog pojednostavljenja kreiranja unutar filma komentirali su Moby, Lykke Li, Ólafur Arnalds itd.
SubBerlin: The story of Tresor (Tilmann Künzel, 2008.)
Dokumentarni film “SubBerlin: The Story of Tresor” donosi priču o legendarnom berlinskom klubu Tresor i njegovoj ulozi u lansiranju Berlina kao jednog od najistaknutijih gradova u vidu elektronske scene. Kronološki, putem niza fotografija, live isječaka i intervjua, opisuje se djelovanje Tresora od njegova osnivanja u ranim 90-ima do zatvaranja 2005. godine. Uključuje mnoštvo intervjua s glazbenicima koji su bili dijelom te scene (Jeff Mills, Juan Atkins, Josh Wink, Sven Väth…), kao i s osnivačem kluba Dimitrijem Hegemannom.
The sound of Belgium (Jozef Deville, 2012.)
“The Sound of Belgium” istražuje belgijsku plesnu scenu koju je krajem 80-ih zatekao val tzv. new beata, iznimno popularnog fenomena plesne glazbe. Iako svoje korijene vuče iz ranijih desetljeća, eklektična je mješavina zvukova i stilova utrla put novim glazbenim generacijama. U dokumentarcu se ilustrira važnost belgijske scene za kasniji razvoj modernog clubbinga i ističe doprinos elektronskoj glazbi. Devilleov dokumentarac jedan je od rijetkih medijskih sadržaja koji dokazuje kako je belgijska EDM scena nepravedno zapostavljena unutar sfere pop-kulture.
What difference does it make? A film about making music (Ralf Schmerberg, 2014.)
Povodom proslave 15. rođendana, putujuća glazbena akademija Red Bull Music Academy angažirala je nagrađivanog njemačkog redatelja Ralfa Schmerberga za snimanje glazbenog dokumentarca. Snimljen 2013. godine prilikom izdanja RBMA u New Yorku, film se fokusira na sam kreativan proces stvaranja glazbe te uključuje brojne glazbenike (Brian Eno, James Muprhy, Giorgio Moroder, Flying Lotus…) koji su sudjelovali u djelovanju Akademije kao izvođači, nastupni predavači, mentori i sl.
ELECTRONIC BEATS Slices: Theo Parrish
Electronic Beats kao internacionalni glazbeni program njemačkog Telekoma objedinjuje širok spektar aktivnosti vezanih uz klupsku glazbu, a vizualni ogranak Electronic Beats TV putem Youtube kanala postavlja video sadržaj koji uključuje live/festivalske nastupe, intervjue i priloge. Kategorija Slices funkcionira kao DVD časopis elektronske glazbe i donosi zanimljive videozapise aktualnih izvođača. Jedan od takvih je i ovaj Thea Parrisha, utjecajnog detroitskog techno/house DJ-a. Na Youtube kanalu EB-a nalazi se bogata galerija s ostatkom materijala.
Pump Up The Volume: The History of House Music
Film prati evoluciju house glazbe od njenog rođenja u Chicagu. Kroz brojne intervjue poznatih DJ-eva 80-ih, objašnjava se kreiranje house-a iz pepela disko glazbe te progresija od undergrounda do današnje mainstream scene. Osim housea kao glavne teme, spominje se i većina žanrova proniklih iz housea kao što su Acid, Techno, Trance, Drum & Bass, UK Garage i mnogi drugi.
Maestro – Larry Levan & early DJ culture
“Maestro” govori o klupskoj sceni New Yorka, koja je pridonjela popularizaciji house glazbe u SAD-u. Posebno su zanimljivi isječci atmosfere nekadašnjih, renomiranih njujorških klubovima. Osim toga, detaljno je opisana tranzicija iz disko glazbe u garage house, pa sve do današnje elektronske scene.
Limelight – Move
Još jedan film o njujorškoj klupskoj sceni, ovoga puta o klubu Limelight, koji je povijesno zapamćen kao važna karika u stvaranju novih glazbenih žanrova iz 80-ih poput hip hopa, techna i sveprisutnog housea.
High Tech Soul: The Creation of Techno Music
Detroit je danas poluprazan grad sa najvećom stopom selidbe stanovnika. Nekad davno, prije 30-ak godina, u podrumima i garažama toga grada došlo je do potpunog zaokreta glazbene ere te Detroit danas s razlogom zovu kolijevkom techno glazbe. Osvrt na tadašnje stanje nam daju techno-pioniri Richie Hawtin i Carl Craig.
Synthesizer Documentary – Moog: A Film by Hans Fjellestad
Ako vas nikada nije zanimalo kako radi sintesajzer i nikad niste čuli za dr. Roberta Mooga, bacite oko na ovu zanimljivu priču o genijalnom amerikancu koji je izumio sintesajzer i postavio kamen temeljac cjelokupne elektronske scene.
It’s all Gone Pete Tong (2004)
Iako naslov spominje slavnog britanskog DJ-a i radijskog voditelja, Pete Tong nije protagonist ovog dokumentarca. “Its all gone Pete Tong” je samo izreka, a film se radi o iskustvima fikcijsog DJ-a Frankie Wildea koji postepeno gubi sluh te na kraju odstupa sa scene.
DNB 1996 (Minou Op Den Velde, 1996)
U devedesetima su mnogi dokumentarci o drum’n’bassu nastali od strane renomiranih televizijskih redatelja, no nijedan nije zanimljiv kao ovaj video snimljen za nizozemski glazbeni show “Lola Da Musica”. Naracija u “DNB 1996” je na nizozemskom, no mnogo je i engleskih govornika, među kojima su Photek, Squarepusher i Source Direct.
Ena Carić i Zvonimir Zidar