Među 20 raznovrsnih techno himni krojenih za podije, nalazi se i jedna u izvedbi poznatog sarajevskog entuzijasta tvrdog zvuka – poslušajte ju u cijelosti!
Osim što se neumorno bavi produkcijom, uvijek raspoloženi WorDa svoju nepresušnu energiju ulaže i u Facebook stranicu I Love Minimal Techno, za koju ste sigurno čuli, a vjerojatno ju već i pratite. Ovaj se put ipak bavimo umjetničkom stranom njegovog rada, koja se, osim u senzualnijem deep house izdanju, pod aliasom D-Wax, kristalizira prvenstveno u čvrstim trakama punog techno groovea, čemu svjedoči i “Erebor”, komad voznog techna u čijem se tvrdom ritmu nalazi i suptilno kodirana nota mehaničkog funka.
Bez suvišnih ukrasa, ritam mašina je ukrašena komadima duboke synth bas-linije i minimalnim fragmentima electro futurizma. Atmosfera se razvija pažljivim doziranjem elemenata, da bi se traka zaključila još tvrđim kucanjem, gdje ogoljenost otvara vrata za umiksavanje. Nalik na uličnu akciju u post-apokaliptičnom scenariju, nosi pečat napetosti karakterističan za sci-fi trilere, ali se radi prije o strateškom prikradanju, nego o jeftinim CGI eksplozijama. Traku nabavite na Beatportu za 2.49$.
WorDu smo uhvatili da nam kaže koju riječ o izdanju, ali i o jednom skorom gostovanju u Splitu!
Kako bi opisao stil Yin Yang Records? Koje trake s njihovih izdanja vrtiš u svojim setovima?
Njihov stil gledam kao prije svega unikatan, dobro izbalansiran izmedju old schoola i new age-a, tako da često možemo vidjeti da Yin Yang pogađa vrhove top lista u hard technu i technu. Od izdanja sa Yin Yanga bih izdvojio traku kolege Alena Milivojevića pod nazivom “Dementio”, koja je bila više mjeseci u Beatport Techno Top 100, te remiks kolege TKNO-a na traku “Technological” od Ali Willsona.
Ime kompilacije svakako obećava. Definiraj nam pojam techno-himne! Koja je njena uloga u priči koja se razvija za DJ pultom?
Da, ime kompilacije “Anthems 5” zaista moćno zvuči, a kad kažem zvuči, mislim na bukvalan pojam te riječi, jer trake sa pomenute kompilacije su zvučne, svaka je za sebe posebna, a imaju te konture da postanu rado slušane medju ljubiteljima elektonske muzike. Pojam techno himne za mene veže prije svega lijepe uspomene na neka prošla vremena, kao i sve nas. U definiciju bih stavio da himnu obično čine unikatan naziv i njena zvučna strukutura, tj. priča ili poruka koju nosi, te naoko komplikovana, a u suštini jednostavna ljepota zvuka.
Uskoro nastupaš na velikom karnevalu u Splitu, a kaže se da na takvim svetkovinama ljudi nose maske kako bi pokazali svoje pravo lice. Kakvu će masku nositi tvoj set?
Ooo daaa, ovo je moja prva posjeta Splitu i radujem se da je baš karneval ljubavi “Love Carnival – Split” povod za ovakav susret. Za svoj set u Splitu mogu slobodno reći da ce biti peti u editorijalu setova pod nazivom “kada maske padnu” a koji obicno imaju najbolje vezu sa publikom, kao što su pokazali nastupi sa Fernandom Martins, Deborah De Lucom, Sam Paganinijem i Du’arteom, te Spartaqueom. Jedva čekam Love Carnival i Split, za koje mogu slobodno reći da su karika u Lančanoj Reakciji mira, ljubavi druženja i poštovanja.
I ostatak kompilacije čine ubojite trake. Vjerojatno je njena najveća snaga upravo u tome što sadrži raznovrsne poglede na techno, ali bez avangardnih eksperimentiranja i pretjeranih “artističkih” intervencija – samo razarači podija. Neke su stvari ledenije i digitalnije, druge nosi koncentrirani hip-hop groove, treće tropski zvuk prašume… Dva puna šaržera s po 10 metaka, koji će biti od koristi DJ-ima, ali i onima koji rade tulum kod kuće ili – treniraju.
Osim toga, prva na playlisti drugog dijela kompilacije je “Sabirni Centar” u izvedbi Rivet Spinnersa iz Zrenjanina, s odličnim sampleom “Moraću da prestanem da pijem”. Svakako bacite uho!
Yin Yang Records
FACEBOOK | SOUNDCLOUD | WEB
WorDa
FACEBOOK | SOUNDCLOUD
Petar Car