Sva se pripremljena i kupljena droga nikad ne iskoristi u cijelosti, a dobar dio takve završi u moru – zalihe se usred upada racije ili napadaja panike često pošalju niz vodokotlić, pošiljke se znaju zagubiti na pučini, a i mokraća korisnika droge sadrži ostatke uzetih supstanci, tragove medikamenata koji se tako izbacuju iz tijela da i ne spominjemo. Kada se sve to spoji, dobijemo ono što se u znanosti naziva, pomalo bezazleno, “drug soup” ili juha od droge. Ali ta juha nije nimalo bezazlena i izgleda da ima čudan utjecaj na ribe.
Ranije ove godine, istraživači napuljskog sveučilišta objavili su studiju prema kojoj su ostaci kokaina u nekim rijekama natjerali jegulje da se ponašaju hiperaktivno, a Monash University upravo je objavio rad Michaela Bertrama prema kojem voda obogaćena Prozacom ribe čini iznimno napaljenima. “Ovi su testovi sada prvi put pokazali kako izloženost fluoksetinu (sastojak Prozaca, op.a.), u količinama razmjernim onima koje se nalaze u okolišu, može poremetiti muški reproduktivni sistem i proizvodnju spermija kod riba gambesija”, napisao je znanstvenik u članku za Science Trends.
Konkretno, mužjaci izloženi većim količinama fluoksetina češće su kopulirali sa ženkama od onih koji nisu bili uronjeni u vodu koja je sadržavala taj sastojak i koji su u doticaju sa ženkama bili dosta opušteniji. Spekulira se da se one ribe u svjetskim morima onečišćenima ostacima Prozaca češće seksaju nego one u čistim svjetskim vodama. Međutim, mužjaci ove sitne vrste ribe upravo su dobili i loše vijesti jer postoji mogućnost da postanu toliko nezasitni i željni akcije da ih predatori lakše pojedu, a i da oni sami počnu jesti što manje, jer su koncentrirani samo na seks. Sve to negativne posljedice ostavlja i po ženke, koje moraju trošiti mnogo više energije kako bi izbjegle nasrtljive mužjake.
Samo reci ne, makar kroz škrge.