Tvrtko Bolčić, jedan od osnivača klupskog programa Fonetika, uz dva druga aktera, Bastu i Sladoleda, odvojio je vrijeme da nam ispriča svoja razmišljanja i da s nama razmijeni poglede o glazbi i na zagrebački clubbing.
Pozdrav Tvrtko, možeš li nam za početak reći nešto o sebi, kako si započeo s DJingom, od kuda ljubav prema elektronici?
Bok! Cijela priča je za mene započela prije otprilike 10 godina, dakle kada sam imao 14, kada sam dobio prvu mp3 kompilaciju elektronike od svog bratića, i može se reći da je to bila ljubav na prvo slušanje. Otprilike u isto vrijeme su počeli i moji prvi doticaji sa digitalnom varijantom DJ-inga, no pravim uvodom u to smatram period kada sam dobio prvi pristup CD playerima. Pošto sam po naravi dosta isključiv, uz mjuzu ostaje i još malo vremena za osrednje studiranje politologije i pisanje za UESmag.
Koja je priča iza projekta Fonetika? Kako ste došli na tu ideju i koji su daljnji planovi vezani uz Fonetiku?
Igrom slučajnosti, imali smo viška termin u Sirupu koji je trebalo popuniti, pa smo Sladoled, Basta i ja tokom popodnevnog druženja nasumce otvarali riječnik stranih riječi kako bi dobili ideju za naziv partija. Izbor je pao na izvedenicu riječi fonetika koja izražava naše preferencije što se puštanja tiče, tj. gramofone kao medij. Pošto je večer prošla uspješno, tako se i prirodno pretvorila u program koji je nedavno završio svoju prvu klupsku sezonu. Za početak nismo htjeli ništa forsirati, već oformiti si publiku koja će znati što i u kojim okvirima može očekivati od nas, preciznije, da se svaka večer može doživjeti kao dio cjeline kojom smatramo fonetiku. Sada, zadovoljni postignutim, ćemo iskoristiti nadolazeću ljetnu pauzu kako bi cijelu priču podigli na jednu novu razinu, te dogovorili unaprijed datume i gostovanja koja planiramo za slijedeću sezonu. Nažalost, ne mogu još otkriti o kakvim se precizno imenima radi, ali smo sigurni kako će itekako osvježiti zagrebačke klupske večeri i afteraška jutra.
Puštaš isključivo s vinila, zašto si se odlučio za to i što misliš o drugim sredstvima za reprodukciju glazbe? Par riječi o laptop sync DJima?
Pa, do tog izbora je nekako došlo samo od sebe.. Prvu ploču sam kupio kada nisam mogao naći stvar koju sam tražio u online dućanima, a u slično vrijeme su me Basta i Jakov Kolbas (shoutout) naučili vrtiti na gramofonima. Uslijedio je period čistog fanatizma kada sam bio potrošio hrpu love na ploče i gramofone i doslovno me ništa drugo nije zanimalo. Ima puno razloga zbog kojih vrtim vinyl – užasno mi je interaktivno, smatram da se na pločama općenito izdaje kvalitetnija mjuza, glazbeni ukus se jako proširi kupovinom ploča (uz ono što želite, dobijete neizostavno još par stvari koje s vremenom dozriju u uhu), fizički pristup traženju glazbe mi je jako osvježio kolekciju naspram nasumičnog klikanja po internetu, kao partijaner jako cijenim trud, vrijeme i novac uložen u to kada slušam tuđe setove vani, ne smatram da je zvuk kvalitetniji već više ljudski, topliji i distorziraniji… Ima jako puno razloga za, no možda čak i najveći je činjenica da sam hipnotiziran gramofonima i da ću uz njih provesti vremena koliko je potrebno da me netko stjera. Obožavam vrtiti maratone i kada sam za pultom, ništa drugo mi ne postoji.
Što se tiče drugih sredstava za reprodukciju, ne mislim ništa loše. Sve ima svoje prednosti, a izbor opreme ovisi o tome što želite postići s njom. Što se mene tiče, ja unutar okvira koje mi vinyl postavlja (što brojem ploča koje mogu ponijeti, što mogućnostima) se osjećam slobodnije nego na bilo kojem drugom komadu opreme i uvijek mi je u interesu pomaknuti te okvire. Kada recimo radim na kontroleru, suočen sa milijun opcija, često ne iskoristim ni jednu…
A što se tiče samih digitalnih DJ-a, užasno cijenim kada netko kvalitetno isfurava puni potencijal koji takva oprema pruža. Sviđa mi se što je digitalijom svima olakšan pristup a s druge strane, isto to mi se i ne sviđa. Puno kvalitetne ekipe uleti u igru preko toga i olakšaju im se početci ali s druge strane se događa i proleterizacija DJ-a, gdje odjednom svatko to može i radi i ruši se cijena ekipi koja to pak radi na jednoj drugoj razini posvećenosti i truda. Ponavljam – oduševljen sam kombinacijom umjetnika i inžinjera koji koristi puni opseg mogućnosti digitalije, ali nažalost, ima i ekipe koja to koristi kao easy way out. Nekad su trebali mjeseci i hrpa love kako bi se uopće došlo u poziciju za stjecanje vještine, dok danas doslovno mogu skinuti piratsku verzija nečega, maznuti par mp3ca i spreman sam za set. Vjerujem samo u rad, trud i vježbu ma na kojoj god to opremi bilo.
Koje glazbene stilove preferiraš i zašto? Što još slušaš uz elektroniku?
Uf, najgore pitanje, pošto ni sam ne znam odgovoriti na njega. Vrtim stvarno sve živo i neživo te moji setovi i uho nisu rezervirani samo za elektroniku, no evo da ne ostanem dužan odgovor, spomenuti ću kako stvarno volim jugo mjuzu te da sam kolekcionar tih izdanja…
Kako ti se čini scena u Zagrebu? S kime se družiš od ostalih ekipa i da li su neke nove suradnje na vidiku te imaš li neke planove za ljeto?
Scena je genijalna, jako dobro povezana, a opet različita, utjecaji se vuku sa svih strana i postoji konstantna želja za napretkom. Kao ekipa mi odmah padaju na pamet dečki iz Deep’n Outa, s kojima je super raditi i zajebavati se. Previše je tu još pojedinačnih imena za nabrojati, tako da ću samo njih izdvojiti pošto funkcioniraju kao kolektiv. Za sad nema nikakvih suradnji koje bi se mogle smatrati vremenski fiksnima, a što se ljeta tiče, planiram pokupovati hrpu ploča i jadati se kak nemam love.
Na koga da obratimo pažnju od domaćih DJa i producenata?
Stvarno jako puno imena za nabrojati, ne želim poimence iz straha da nekog ne zaboravim…
Da li ti je u planu baviti se i produkcijom ili samo DJing?
Produkcija je isto u planu, ali morat će pričekati neke bolje financijske prilike pošto mi je interes pozabaviti se hardverom, koji pak dosta košta. Zadovoljan sam trenutno tu gdje jesam jer uživam vrtiti mjuzu tako da ću se privremeno zadovoljiti proširenjem kolekcije i brušenjem tehnike, koju isto smatram ključnim dijelom dobrog seta (nije važan samo izbor!!).
I za kraj, imaš li neku anegdotu iz klupskih noći za podijeliti?
Imam i iz jutra, popodneva, i svih varijanti vječnog aftera ali možda najbolje ne 🙂
Lana Flander