Virtuozni finski retro-futuristi za vikend slijeću u Zagreb i Ljubljanu – strojeve šarafe uživo, a jednako su vješti i kao sugovornici. Upoznajte ih!
Ovi momci pripadaju rijetkim autorima koji su u stanju napipati onu izvornu, nepatvorenu iskru electro glazbe. Ako vam prijaju darkerski aranžmani kakve Luke Eargoggle lijepi na 80’s hip-hop breakbeatove ili željezni acid iz setova Helene Hauff, poduzmite što treba da uhvatite Morphology uživo – upravo su u top formi, a mašine su pošteno nabrusili.
Prvo im izdanje datira otprije sedam godina, a od samoj je starta riječ o vrhunskoj fuziji electra i acida, gdje se filigranska profinjenost skladbe i visoka energija electro-funka komplementarno nadopunjuju. Novi materijal još impresivnije razrađuje uspješnu formulu, a kako ih bije glas uzbudljivih live izvođača, nema sumnje da će sa klupskog razglasa napad biti još intenzivniji. Osim toga, ne zaziru niti od razgovora – pročitajte što su nam ispričali o idejama koje ih nose, ali i o generalnoj klimi na finskoj elektroničkoj sceni!
Electro gotovo uvijek asocira na retro vibru. Na koji način uspijeva zadržati relevantnost i svježinu u današnjem svijetu? Zašto ga smatrate najpogodnijim za prijenos vašeg izričaja?
Mislimo da se tu ne radi samo o retro vibri. Electro je oduvijek bio ponajviše obilježen svojevrsnim retro-futurizmom, kao da pokušava zvukom dočarati doživljaj koji je nekad davno pružalo zamišljanje budućnosti. Osim toga, ima bezvremensku prirodu u većoj mjeri od ostalih žanrova elektronike.
Čuvena finska melankolija je svakako našla put u vaš materijal, pružajući bujne aranžmane electro-funk ritmovima. Koji su aspekti vaše kulture i krajolika ostavili najsnažniji utisak na vaš zvuk?
Prema našem mišljenju, Finska je oduvijek imala nešto iznimno za ponuditi glazbenom svijetu. Ne ciljamo isključivo na elektroničku glazbu, već na sve žanrove. Teško je ukazati prstom i jasno definirati o čemu se točno radi, ali je prilično sigurno da priroda, jezera, dugi zimski periodi tame i beskrajni ljetni dani igraju svoju ulogu. Osim toga, Finci su glazbenici uvijek imali jasno izraženu eksperimentalnu notu. Vjerojatno se to može povezati s kulturnom izolacijom.
Ako izuzmemo electro, koji vam klupski žanrovi pružaju užitak? Kakva je glazbena pozadina prethodila Morphologyju?
Zapravo, prije nego smo osnovali Morphology, uopće nismo slušali electro. Najprije smo željeli dub-techno projekt, ali nismo bili zadovoljni rezultatima. Glazbena podloga nam je techno, Detroit, acid i drum&bass. Ako pažljivo poslušate, čut ćete kako su ti zvukovi i dalje prisutni u našoj glazbi, a osim toga i dalje uživamo u tim žanrovima dok se zabavljamo u klubovima ili kad DJ-amo.
Prosvjetlite naše čitatelje o elektroničkoj sceni u vašoj domovini – jesu li postojali neki pioniri već u 70-tima, kako je izgledalo kad su krenuli prvi rejvovi, te koje su, po vašem mišljenju, najsvjetlije točke suvremene scene?
Scena je oduvijek bila prilično malena. Mislim da su techno u Finsku donijeli Kim Rapatti a.k.a. Mono Junk, sa svojom produkcijom i etiketom DUM, Jori Hulkkonen s etiketom Lumi Records i Mika Vainio sa Sähkö Records. Prvi gradovi u kojima su se održavali rejvovi su bili Turku i Helsinki, što je počelo krajem 80-tih, a prilično naraslo ranih 90-tih. Do 93. su se već održavali masivni rejvovi u velikim tvornicama, ali se ta kultura dosad uglavnom povukla u klubove. Unatoč tome, promotori su još uvijek aktivni u velikim gradovima, gdje aktivno organiziraju velike ilegalne rejvove u skvotovima I napuštenim tvorničkim zgradama.
Pionir synth glazbe je Erkki Kurenniemi, koji je svojevrstan finski “Don Buchla”. Kroz 70-te i 80-te je izgradio raznovrsne i jedinstvene analogne i digitalne sintisajzere, koji se mogu kontrolirati moždanim valovima, video snimkama itd. Unikatni su još dan-danas.
Sva imena i etikete koje smo spomenuli su svakako vrijedni istraživanja, ako već niste za njih čuli. Teško je baciti naglasak na nešto posebno sa scene, ovdje se konstantno događa toliko uzbudljivih stvari, samo ako ostavite oči i um otvorenima.
Sudeći prema nekim fotografijama s vaše FB stranice, čini se da se pretežno služite drevnom mašinerijom (606, Mono/Poly itd.), te modularnim sistemom. Ispričajte nam nešto o studijskom workflowu – koju opremu najčešće koristite, kako trake evoluiraju, imate li neke rituale kojima budite inspiraciju?
Obojica smo synth frikovi, pa imamo hrpu opreme. TR-606, Mono/Poly, MS-20, Juno itd. čine esencijalne sastojke našeg zvuka. Počeli smo se baviti modularnim synthevima prije dvije godine, što je ponovno otvorilo nove puteve stvaranja i zvučnog dizajna. Svatko od nas ima vlastiti studio, pa uglavnom radimo odvojeno, pošto ne živimo u istom gradu. Dobacujemo se idejama, dok se traka ne finalizira. Ponekad krenemo raditi u istom studiju, ali to uglavnom završi tako što pokušavamo uključiti što je moguće više ideja, pa niti ne razmišljamo kako traku zaključiti. Često ima koristi u zajedničkom nabacivanju ideja, ali kad treba zasukati rukave i ubosti tu savršenu melodiju ili ispolirati završni aranžman, to je jednostavnije učiniti u samoći.
Razlikuje li vam se značajno live setup od onog koji koristite u studiju? Koliko vam je live materijala unaprijed programirano – improvizirate li kad nove trake na licu mjesta?
Razlikuje se. Zapravo, naš je live rig prilično minimalističan, pošto i nismo pretjerano zainteresirani da navlačimo svijetom naše kućne studije i vintage syntheve na žive nastupe. Dio je materijala unaprijed programiran, a dio šarafimo uživo na synthevima i kontrolerima. Ne radi se o improvizaciji u doslovnom smislu riječi, premda smo imali i par nastupa s modularnim synthevima koji su bili u potpunosti improvizirani, ali je rezultat previše proizvoljan da bismo išli tom cestom prilikom svake izvedbe.
Uspjeli ste izgraditi prilično impresivnu diskografiju kroz par godina, s dosta vinilnih izdanja – čini je da je underground tržište prepoznalo kvalitetu. Jeste li u startu imali namjeru postići tu razinu uspjeha ili su se stvari počele događati same od sebe? Biste li ikad izmijenili prirodu zvuka , ako bi tržište to zahtjevalo?
Kad smo krenuli s radom i dovršili prve trake, dogovorili smo se da ne šaljemo demo snimke dok ne budemo imali barem dvanaestak spremnih traka. Zatim smo poslali svoju prvu i jedinu demo snimku – dva dana kasnije smo potpisali ugovor sa Zyntax Motorcity etiketom za album, dok su Abstract Forms željeli izdati EP. I dalje smatram kako je bila dobra ideja najprije skupiti trake, a tek se zatim baciti na izdanja, nego ispucavati zasebne trake istog trena čim ih dovršimo. Oduvijek smo radili isključivo na način koji je nama odgovarao, iz tog razloga dio izdanog materijala nije uvijek djelovao DJ-friendly, pa je bilo i iznimnih situacija gdje bismo početak i kraj trake prepravili kako bi bio nešto više DJ-friendly.
Recite nešto i o budućim izdanjima i akcijama! Sprema li se nešto što posebno rado iščekujete?
Vraćamo se na etiketu s koje je sve krenulo – uskoro ćemo izdati EP na Abstract Forms. To nam je posebno uzbudljivo, pošto su trake ponešto drugačije nego na ostalim izdanjima. Napravljene su gotovo u potpunosti na modularnim synthevima, čak je i ritam gotovo u potpunosti sintetiziran na njima. Damon, koji je na čelu etikete, zaslužan je za izvrstan dizajn koji će krasiti naljepnice na pločama, što će biti prilično cool.
Kakvu vrstu seta spremate? Hoće li se pretežno fokusirati na plesne trake ili možemo očekivati i neke izlete kroz eksperimentalne i kozmičke aspekte vašeg rada?
Naši su setovi uglavnom namijenjeni plesnom podiju. U prošlosti smo probali i s nekim kozmičkim trakama, ali su one namijenjene podijima jednostavno bolje funkcionirale u klubovima. Razmišljali smo o ponovnom uključivanju melodičnijeg i opuštenijeg materijala u live nastup, ali – možda idući put… Ovaj put je vrijeme za ludnicu na podiju!
Morphology najprije napadaju Ljubljanu, na Elektroliza partyju u petak 18.3., a mjesto radnje je Channel Zero. Uz njih gostuju još Le Chocolat Noir i Samo Tako iz Hrvatske, a domaće boje predstavljaju Ocular i Djunsi. Do ponoći je upad 5€, a zatim 6€.
Slijedeći dan, u subotu 19.3., dolaze na Innerspace u zagrebački Das Haus, gdje vas uz njih očekuju Maja Pa, Dodo, Dino TM, te rezident programa Samo Tako. Nešto više o zadnjem izdanju Innerspacea saznajte u ovom pregledu, a intervju s osnivačem pronađite OVDJE.! Cijena ulaznice za treće izdanje iznosi 60kn.
Morphology
FACEBOOK | SOUNDCLOUD
Elektroliza: Morphology
FACEBOOK EVENT
Innerspace w/ Morphology LIVE
FACEBOOK EVENT
Petar Car