WhatsApp je početkom godine bio objavio podatke svoje nove politike privatnosti koje su jako naljutile mnogobrojne korisnike, od kojih su neki tada počeli napuštati tu aplikaciju i prelaziti na druge konkurente. No još su brojniji bili oni koji su na sve strane kritizirali nove uvjete pa je WhatsApp donekle olabavio svoje namjere oštrog penaliziranja onih koji ih ne prihvate. Ali ipak ne dovoljno.
Čini se kako je, zapravo, jedini izlazak u susret nezadovoljnicima bilo pomicanje startnog roka za prihvaćanje novih uvjeta s veljače na nedavni 15. svibnja, od kojeg je počelo postepeno ukidanje pojedinih značajki. To bi trebala biti prihvatljivija varijanta početne prijetnje kako će svi oni koji ne prihvate novu politiku privatnosti biti onemogućeni koristiti aplikaciju. Ta je prijetnja još uvijek aktivna, ali ne provodi se automatski.
Naime, ispočetka većina takvih korisnika neće primijetiti nikakve promjene ili poteškoće, no aplikacija će ih protokom vremena sve češće i napadnije podsjećati da prihvate novu politiku privatnosti, a funkcionalnost aplikacije će kopnjeti što je dulje ne budu prihvaćali. Prvo se neće moći dopisivati, zatim će nestati i pozivi, na kraju i sve ostalo. Tehnički, WhatsApp nespremnim korisnicima ne ukida aplikaciju, ali je čini prilično nekorisno.
Podsjetimo, čini se kako je korisnike najčešće zanimalo može li netko drugi, osim onoga kome su poruke namijenjene, čitati njihove chatove. Facebookova ekipa koja stoji iza WhatsAppa izričito je tim putem svojim korisnicima, kojih je oko dvije milijarde, poručila da nova politika privatnosti nimalo ne utječe na privatnost poruka koje se tom aplikacijom razmjenjuju. Dakle, tvrde kako apsolutno nitko, pa ni Facebook, ne može vidjeti privatne poruke i slušati pozive koje ostvarujete s kontaktima.
WhatsApp ne zadržava podatke o tome tko s kime kontaktira, ne prati lokacije korisnika te ne dijeli liste kontakata s Facebookom. Svi su razgovori, naglašavaju, zaštićeni end-to-end enkripcijom, koju nikada ne planiraju oslabiti. Metapodaci o poslanim porukama i ostvarenim pozivima se ne čuvaju jer je riječ o prevelikom riziku za sve korisnike.
Ono što je korisnike primarno razjarilo bila je kontroverzna odluka o dijeljenju nekih podataka s Facebookom pa su iz WhatsAppa razjasnili taj aspekt: U slučajevima kada privatni korisnici putem WhatsAppa kontaktiraju s nekim određenim kompanijama, a koje su poslovni partneri Facebooka, podaci iz razgovora mogu kasnije biti iskorišteni za plasiranje ciljanih oglasa na Facebooku. No kako je politika privatnosti za stanovnike Europskog gospodarskog prostora zbog europskih direktiva i zakona, primarno GDPR-a, nešto drugačija, u Europi dijeljenje podataka s Facebookom nije dozvoljeno.