Europska unija objavila je da će narediti uvođenje univerzalnih punjača za mobitele. Radi se o novom udarcu tehnološkom divu Appleu, koji za svoje uređaje koristi vlastite punjače, javlja Radio Slobodna Europa, a prenosi Index.
Po prijedlogu Europske komisije, svi mobiteli i tableti trebali bi imati USB ulazni utor tipa C, što je ključni korak za konačno uvođenje univerzalnog punjača.
Europska komisija vjeruje da će standardni punjač za sve mobitele smanjiti količinu elektroničkog otpada, dok u Appleu tvrde da bi punjač koji odgovara svim vrstama mobitela zaustavio inovacije i dodatno pogoršao problem zagađenja elektroničkim otpadom.
Komisija je predstavila prijedlog izmjene direktive prema kojem bi USB tipa C trebao postati standardni utor za punjenje pametnih telefona, tableta, kamera, slušalica, prijenosnih zvučnika i ručnih konzola za video igre.
Jedinstveni utor USB-C omogućit će potrošačima da pune uređaje istim USB-C punjačem, neovisno o marki uređaja.
Također se predlaže razdvajanje prodaje punjača od prodaje samih uređaja. To znači da će potrošači moći kupiti uređaj bez punjača, ali će ih proizvođači i dalje moći nuditi u paketu.
Vlasnici mobitela trenutno mogu birati između tri vodeća punjača odnosno konektora: Appleovih, micro-USB i USB-C.
Tri glavne vrste punjača su korak naprijed u odnosu na period do 2009. godine, kad su deseci različitih tipova punjača korišteni s različitim mobitelima, zbog čega su se stvarale velike količine elektroničkog otpada.
No, EU nije zadovoljna ni s tri glavne vrste punjača te poručuje da je i takva situacija “neugodna”. U Europskoj komisiji kažu da potrošači u EU godišnje potroše oko 2.4 milijarde eura na zasebne punjače koji ne dolaze u paketu s mobilnim uređajima. Nova regulacija bi, kažu u EK, također trebala smanjiti količinu elektroničkog otpada za oko tisuću tona godišnje.
Apple, koji već koristi USB-C konektore na nekim tipovima svojih iPadova i laptopa, tvrdi da prisiljavanje proizvođača da prijeđu na univerzalne punjače nema opravdanja.
“Ostajemo zabrinuti da će striktna regulacija kojom se nalaže jedan tip konektora gušiti inovacije umjesto da ih potiče, što će zauzvrat štetiti potrošačima u Europi i širom svijeta”, poručili su iz Applea.
U najnovijem prijedlogu Europske komisije, koji bi mogao biti značajno izmijenjen prije nego što stupi na snagu, proizvođači će dobiti rok od 24 mjeseca da se prilagode novim odredbama.
Apple je poručio da bi rok od dvije godine mogao biti velik problem za industriju te zaustaviti prodaju postojeće opreme.