Facebookova matična kompanija Meta Platforms razmatra napuštanje europskog tržišta ne bude li više smjela dijeliti podatke europskih korisnika sa svojim firmama u SAD-u. Ova se poruka, koja se može doživjeti kao čista prijetnja, uključila u dokument koji je Meta priložila američkom burzovnom regulatoru SEC-ju.
Ovo nije prvi put da se firma koja stoji iza, navedimo samo najvažnije, Facebooka, WhatsAppa i Instagrama odlučila za ovakav potez, a sve je začeto 2020. u Irskoj kada je bila obaviještena da više ne može koristiti standardizirane ugovorne klauzule oko prava na privatnost. Prema presudi EU Suda, sigurnost osobnih podataka mnogo je manja u SAD-u nego u Europi pa stoga Facebook ne smije njima operirati na uobičajeni način. Istraga oko svega još uvijek traje u Irskoj pa Meta čeka finalne zaključke, koji se očekuju u prvoj polovini tekuće godine.
Dođe li do tog povlačenja Facebooka iz Europe – što se čini malo vjerojatnim s obzirom na tržišnu vrijednost od čak 21 milijarde dolara, ali nikad se ne zna – to bi svakako predstavljalo ozbiljan udarac za mnoge bendove, diskografske etikete i magazine koji gotovo svu svoju promociju vrše preko te društvene mreže.
“Dogodilo se ono na što sam upozoravao godinama – ne stavljate sva svoja jaja u Facebookovu košaru. Ondje jednostavno ne posjedujete podatke, nego ih rentate”, naglasio je Bernard Van Isacker, glavni urednik sajta Side-Line, koji donosi ovu priču. “Ako Meta zaista napusti Europu, oni koji su se oslanjali na njezine platforme kako bi širili svoje poruke bit će u problemu ako nemaju svoje sajtove s podacima. Inteligentne etikete rade na svojim podacima”, dodao je, no ipak nije skroz pesimističan: “Druge će platforme preuzeti ponudu usluga, a Europska komisija već godinama radi na vlastitoj tražilici neovisnoj o Googleu.”