Zagrebački klupski projekt Liquosphere, koji promovira liquid i atmospheric drum & bass, ove subote, 21. prosinca, održava party u klubu DVA OSAM, kojim obilježava 10 godina djelovanja.
Liquosphere je u ovih 10 godina održano preko 40 evenata, a iako je projekt primarno baziran u zagrebačkim klubovima programi su se održavali od Splita do dalekog Dublina, dok su nositelji projekt predstavljali na festivalima diljem Hrvatske.
Velikih 10 godina jedne od omiljenih klupskih večeri nastupima će obilježiti; jedan od stupova riječke drum & bass scene Sven Nalis, počasni rezidenti i veterani Corea i Juice, i naravno, domaćini InChoon i After Neven.
Uoči samog tuluma After Neven nam je snimio ekskluzivan vinyl-only mikis, a upitali smo ga i par pitanja.
Sada kada je 10 godina iza projekta i pogledaš unazad, koje Liqosphere događaje ili trenutke bi istaknuo?
Liquid drum & bass, a posebice atmospheric neodoljivo paše u prirodnim okruženjima tako da svakako ističem svirke na divljim, ponekad nepristupačnim šumskim i morskim lokacijama od Skrivene uvale na Cresu do šumaraka na zagrebačkom nasipu. U dobrom sjećanju su mi i live drum & bass svirke na kojima smo angažirali instrumentalne sastave, takvi tulumi uvijek imaju posebnu energiju. Instrumentalisti Drumroll, kojeg čine Janko Novoselić i Theron Tourett, i jazzstep i jazzy dnb ikona Paul SG, nastupili su nam na jednom davnom tulumu u Mastersu i to baš pamtim kao dobru, muzički zaokruženu priču.
Moglo bi se reći da lokalna drum & bass scena doživljava lagano buđenje, možemo li očekivati da i Liquosphere uđe u svoj stari tempo organizacije i svirki?
Budući da je Mateo (InChoon) sada baziran u Dublinu, a i ja sam preko 100 dana godišnje u inozemstvu poslovno, tempo od prije 6-7 godina nam je nedostižan. S druge strane planiramo jedno veće gostovanje u skorije vrijeme, nešto što si kao studenti entuzijasti nismo mogli priuštiti. Veselimo se izazovu više razine produkcije s underground kvalitetom i slobodom od komercijalnog imperativa.
Osim drum & bass-a sviraš i house i techno setove, preferiraš li nešto od toga dvoje ipak malo više?
Zanimljiva je činjenica koliko house i 4×4 artista koje sam ugostio kroz svoje projekte njeguje, cijeni i strastveno govori o zvuku zlatne ere atmospheric drum & bass-a. Npr. Janeret ima par traka izdanih koji su čista drum & bass diparica, Moomin ima liquid set negdje online, Orson Wellsove produkcije i setovi pod opasnim su utjecajem jungle zvuka… Općenito u ovom trenutku house, techno, breaks/electro i acid/old-school trance tvore svojevrsnu paletu zvukova čija se fuzija podjednako odvija u DJ setovima i produkciji pojedinih traka, a sve češće je tu i snažan jungle / atmospheric utjecaj. Potrgani su ritmovi već neko vrijeme u điru, a tu je jungle alfa i omega. Može se naći skriveni drum & bass dragulj na B2 strani ploče s deep house etikete i to je samo jedna od brojnih poveznica koje postoje i u mom izričaju. Iako su ritam i tempo različiti od 4×4 glazbe, postoji lice drum & bass zvuka koje puno više estetike dijeli sa deep house zvukom nego s drugim drum & bass varijantama, a u posljednje vrijeme niče i sve više etiketa koje ponovo izdaju old-school atmospheric ploče koristeći suvremene produkcijske tehnike i to je iskustveno jedna nova dimenzija.
Trenutno mi je u odnosu na 4×4/deep house/breaks setove puno izazovnije vrtiti kombinaciju atmospheric jungle ploča među kojima ima nepravilnih i kompleksnih, ponekad i gotovo dekonstruiranih ritmova podjednako koliko i nešto predvidljivih plesnih gruvova. Velika količina perkusija u jedinici vremena koje još niti nisu sve na jasnu dobu čini miksanje malo zahtjevnijim, ali ima i nešto posebno zadovoljavajuće u tome kako se te stvari nadopunjavaju muzički.
Reci nam par riječi o miksu, na koji si zvuk ciljao prilikom selekcije?
Ciljao sam na deep zvuk s jungle/drum & bass ritmom, odnosno atmospheric. Miks je snimljen na dva Technics gramofona i rotary mikseru Ecler Warm 2. Sadržajno tu ima od starih izdanja, koja su i dalje nepresušan izvor za kopanje, do novih suvremenih izdanja sakupljenih tijekom 10 godina te ploča koje sam naručio posebno za ovu prigodu. Veseli me što novi producenti njeguju stari zvuk i izdaju glazbu na pločama, prije 10 godina situacija nije bila ni približno ovako bogata što se izdanja na vinilima tiče. Mogu reći da ima iznenađujuće puno izdanja iz posljednjih par godina iako je stil miksa old-school/retro. Posebice guštam u dužim miksevima među trakama, a često me zove i izaći sa trakom čim sam tu negdje pa ju uhvatiti na živo – to nekada može biti recept za katastrofu al taj trenutak kad sve sjedne vrijedi toga rizika.
Možeš li najaviti DJ postavu koja će krojiti atmosferu na slavljeničkom tulumu?
Sven Nalis stari je baštinik liquid i atmospheric ploča te ujedno i DJ koji je sjajnom svirkom obilježio prvi službeni Liquosphere event stoga nam je iznimno drago što je opet s nama za jubilarku. Iako je vrlo širokog glazbenog repertoara kao selektor i kreativan u raznim žanrovima kao producent, siguran sam da mu zavrtiti ovu vrstu drum & bass-a predstavlja povratak prvoj ljubavi, a to je uvijek nešto posebno za doživjeti na flooru.
Corea i Juice apsolutne su legende zagrebačkog drum & bass-a, doduše djelovali su toliko prije naše ere da smo njihove svirke i partije u naponu mogli čuti samo u pričama ili vidjeti koje svjetske njuške su dovodili na starim flajerima – dečki su nepobitno odigrali ključne uloge u razvoju domaće drum & bass scene kao izvođači i organizatori. Što se njihove kvalitete tiče već nam je na prvoj zajedničkoj svirci u novije vrijeme sve bilo jasno, gramofoni se voze kao da je bilo jučer, a selekcija je muzikalna i kužerska. Ne skrivam veselje što kao počasni Liquosphere rezidenti, obilježavaju ovu obljetnicu s nama.
InChoon nam specijalno za ovu prigodu dolazi iz Dublina i vjerujem da su mu ovakvi povratnički setovi neizmjeran gušt i dobra motivacija. Zagreb je i dalje njegov domaći teren što se klupskog života tiče, a i uvijek je bio specijalista za prodrmati floor svojim organskim liquid funk rolerima.
Za sebe mogu reći da mi je ova godina dominantno u tonu i ritmu drum & bass-a, ufuran sam dosta u taj zvuk i veselim se ovom eventu kao kumulativnom vrhuncu 10-godišnjeg djelovanja.
Program u klubu DVA OSAM počinje u 23 sata, a cijena ulaznice iznosi 5 eura u pretprodaji OVDJE, i 8 eura na ulazu u klub.