Jedna cigareta mogla bi skratiti život za 20 minuta. Možda se čini da to nije mnogo, ali takvi gubici brzo se zbrajaju. Studija je pokazala da će pušač koji puši cijeli život u prosjeku živjeti oko deset godina kraće od nepušača.
Prije nešto više od 25 godina, British Medical Journal objavio je istraživanje prema kojem bi jedna cigareta mogla skratiti život za 11 minuta. Očekivano, ovo je izazvalo veliku medijsku pažnju, a spomenuta brojka postala je široko poznata. Ipak, istraživanje je imalo značajne nedostatke. Sada su nova istraživanja ispravila te pogreške i došla do nove procjene: samo jedna cigareta može skratiti život za 20 minuta, piše ILFScience.
Glavni nedostatak izvorne studije bio je uzorak ispitanika – obuhvaćala je isključivo muškarce, a procjena smrtnosti temeljila se na podacima britanskih liječnika. Iako su nalazi bili zanimljivi, teško ih je bilo primijeniti na širu populaciju.
Novo istraživanje, objavljeno u časopisu Addiction, provedeno na Sveučilištu College London, koristilo je opsežniji skup podataka. Obuhvaćeni su noviji podaci o smrtnosti muškaraca iz British Doctors Study te podaci o smrtnosti žena iz Million Women Study. Obje studije uzimale su u obzir i dodatne čimbenike koji utječu na smrtnost, poput socioekonomskog statusa i razine tjelesne aktivnosti.
Rezultati su pokazali da pušači muškarci u prosjeku gube oko 10 godina života, dok žene gube 11. Kada se u obzir uzme prosječan broj popušenih cigareta dnevno, autori zaključuju da “to povećava procijenjeni gubitak životnog vijeka po cigareti na ukupno 20 minuta: 17 minuta za muškarce i 22 minute za žene.”
>Srpski srednjoškolci kreirali biorazgradivi cigaretni filter sa sjemenkom
Iako ovo istraživanje predstavlja napredak u odnosu na prethodno, njegovi autori naglašavaju kako i ono ima svoja ograničenja. Procjene su, primjerice, temeljene na prosjecima – uzorcima pušenja i životnoj dobi – unutar različitih populacija.
Na primjer, premda je pušenje jedan od najvećih spriječivih uzroka prerane smrti, bolesti i invaliditeta, postoje slučajevi poput onih koje često spominju ljudi: “Djed je pušio kutiju dnevno i doživio 93 godine.” Autori priznaju: “Neki pušači žive dugo i zdravo, dok drugi obolijevaju od bolesti povezanih s pušenjem i umiru već u svojim 40-ima.“
>Marihuana pluća oštećuje drugačije nego duhan
U istraživanju se također pretpostavlja da pušači tijekom cijelog života konzumiraju jednak broj cigareta dnevno te se ističe kako svaka cigareta ne djeluje isto na svaku osobu.
Međutim, upozoravaju da ta ograničenja studije ne bi trebala poslužiti kao opravdanje za nastavak pušenja ili smanjenje broja cigareta bez potpunog prestanka. “Zdravstveni rizici pušenja nisu linearni,” pišu autori, “i nije dovoljno samo smanjiti konzumaciju – potpuni prestanak nužan je za postizanje maksimalnih koristi za zdravlje i dugovječnost.“
“Vrijeme koje biste uštedjeli prestankom pušenja, najvjerojatnije biste proveli u relativno dobrom zdravlju. Prestanak pušenja koristan je u svakoj dobi, ali što ranije pušači odustanu od ove navike, to mogu očekivati dulji i zdraviji život.”