Znanstvenici kreirali glazbu za mačke

Psiholozi sa sveučilišta u Wisconsinu, Charles Snowdon i Megan Savage, proveli su istraživanje kojim su htjeli ispitati je li moguće dizajnirati glazbu koja bi se svidjela mačkama.

U istraživačkom radu “Mačke preferiraju glazbu prilagođenu njihovoj vrsti”, objavljenom u časopisu Applied Animal Behaviour Science, znanstvenici navode detalje procesa u kojem su kreirali glazbu usklađenu s jedinstvenom biološkom i fiziološkom prirodom mačaka. Polazeći od hipoteze da glazba mora oponašati zvukove sličnih frekvencija koje određena vrsta koristi pri komunikaciji, razvili su glazbu prilagođenu domaćim mačkama. U suradnji s kompozitorom Davidom Teieom koji je skladao 3 pjesme prema zadanim parametrima, stvorili su, manipulirajući tempom, frekvencijom i melodijom, glazbeni jezik za mačju publiku.

Istraživanje je provedeno na 47 domaćih mačaka čije su reakcije na skladbe znanstvenici promatrali i uspoređivali s dvjema klasičnim skladbama – Bachovom “Air on the G String” te Fauréovom “Elegijom”.

Nakon testiranja, znanstvenici su utvrdili kako mačke pozitivno reagirajući pokazuju preferenciju i interes prema onoj glazbi koja je prilagođena njima kao vrsti, dok na ljudsku uopće ne reagiraju. Studija je također pokazala da mlade i stare mačke pokazuju više interesa od sredovječnih ljubimaca njihove vrste.

Tri mačje simfonije kategorizirane su u 3 stilski različite vrste. “Spook’s Ditty” zaigrana je i vesela s namjerom da izazove interes i znatiželju, “Rusty’s Ballad” uključuje fijukanje i ima opuštajući efekt, a “Cozmo’s Air” je bazirana na cikličkim ritmovima predenja. Više informacija o projektu potražite OVDJE, a u nastavku možete i provjeriti reagira li (i kako) vaša mačka na gore spomenute pjesme.

Ena C.