10 najpoželjnijih techno izdanja na Discogsu

Pronjuškali smo najvećom glazbenom bazom podataka na internetu (a vjerojatno i svijetu) i pronašli koja se to izdanja s tagom “techno” nalaze na wish-listama većine ljubitelja ovog žanra koji haraju Discogsom. Iako danas mnoga od ovih izdanja ne bismo uvrstili pod techno, bitno je znati da su ona imala ključnu ulogu u razdoblju njegova “traženja” i formiranja.

1. Aphex Twin – Selected Ambient Works 85-92 – na prvom mjestu se nalazi prvi album Richarda D. Jamesa, svima poznatog kao Aphex Twin. Album je izašao 12. veljače 1992. godine za Apollo, ogranak belgijskom R&S Recordsa, , a nakon toga, do danas, doživio je mnoga ponovna izdanja. Riječ je o izvrsnom albumu, prema nekim glazbenim kritičarima možda i najboljem kada je u pitanju ambijentalni techno i IDM. Prošlo je više od 20 godina od kad je ovaj album izdan, a još uvijek se nalazi visoko na raznim ljestvicama i ima zavidno visoku ocjenu mnogih recenzija koje se mogu pročitati na internetu. S obzirom na sve, nimalo ne iznenađuje da se ovo minimalističko, atmosferično glazbeno remek djelo našlo na prvom mjestu ovog popisa. Kako kažu iz Warp Records, ovaj je album rođenje i presedan elektronske glazbe i svaki dom bi trebao imati jedan primjerak.

2. Rhythim Is Rhythim – Strings Of Life – na drugom mjestu nalazi se EP “String Of Life” koji potpisuje Rhythim Is Rhythim, možda ipak poznatiji kao Derrick May. EP je izašao 1987. godine za Transmat etiketu, a istoimena stvar, koja ime duguje pokojnom Frankieju Knucklesu, doživjela je eksploziju u Velikoj Britaniji i ubrzo postala svojevrsna himna kako techna, tako i house, ali i najpoznatija Derrickova stvar do danas. Stvar ima 5 službenih verzija, a njom dominira piano dionica koju je odsvirao tadašnji Derrickov prijatelj, Micheal James. Dionica s kojom je Derrick započeo kucala je na svega 80 BPM, dok je on nije razlomio u loopove i dodao perkusije. Ostalo je povijest.

3. Daft Punk – Homework – treće mjesto kao najtraženije ploče zauzeo je prvi album francuskog dua Daft Punk. Album je izašao 1997. godine za Virgin Records i Daft Punku donio planetarnu slavu. Na ovom albumu nalaze se veliki hitovi “Da Funk” i “Around the World” koji su tada imali veliku tjecaj na francusku, ali i globalnu elektronsku scenu. David Browne iz američkog magazina Entertainment Weekly tada je album proglasio ‘idealnim diskom za androide’, a u njemu su vješto iskombinirani razni utjecaji – techno, ali i house, electro i hip-hop.

4. Age Of Love ‎– The Age Of Love – iako na Discogsu stoji oznaka techno, danas bismo ovu stvar bez previše razmišljanja ipak strpali u trance, budući da zapravo i jest jedan od ranijih primjeraka tog žanra. Svejedno, ova stvar izašla je 1990. godine (kada su zbog razvoja i grananja žanrova podjele bile prilično fluidne) za belgijski Diki Records, a do danas je doživjela nekoliko desetaka remiksa, od kojih su neki postali popularniji od originala.

5. Lil Louis – French Kiss – stvar “French Kiss”, s istoimenog LP-ja čikaškog producenta Lil Luisa koji je 1989. godine izašao za FFRR/PolyGram Records, njegova je vjerojatno najpoznatija stvar. Vrlo brzo nakon što je izašla, dva tjedna provela je na prvom mjestu američke ljestvice “Hot Dance Club Songs”, a visoko je kotirala i na ostalim ljestvicama diljem Europe. Iako se Lil Louis uglavnom smatra house producentom, ova stvar je nedvojbeno jedan od ranih techno hitova.

6. LFO – LFO – britanski elektronski duo LFO bio je pionir kada su u pitanju techno IDM i acid house, a svoje su glazbene uratke izbacivali na poznatom Warp Recordsu. Svoj prvi singl, istoimenu stvar “LFO” dali su DJ-u Nightmares on Wax; demo je ubrzo postao nevjerojatno popularan u klubovima, a nakon što je stvar službeno izašla je 12. lipnja 1990. godine, zauzela je 12. mjesto na britanskoj ljestvici singlova. Stvar “LFO” remiksirali su dva techno velikana – Luke Vibert i Autechre, a njihove verzije izašle su na kompilaciji Warp20 (Recreated) iz 2009. godine.

7. Ron Trent – The Afterlife – iako je ovaj čikaških producent danas najčešće svrstan u house, njegove rane stvari koje su se našle na EP-ju “The Afterlife” iz 1990. godine bile su veliki hit među tadašnjim poklonicima techna, ali imale i svoj utjecaj na razvoj istog. EP “The Afterlife” izašao je za Warehouse Records, a Trent je na njemu počeo raditi dok je još bio u srednjoj školi, što nas ne iznenađuje budući da mu je i otac bio DJ.

8. DBX – Losing Control – iza aliasa DBX krije se američki techno DJ Daniel Bell, koji je bio jedan od ključnih aktera u razvoju onoga što danas nazivamo minimal techo. Bell je odrastao u Sacramentu, a tijekom 90-tih se preselio u Detroit gdje je pod imenom Cybersonik surađivao s Richiem Hawtinom i bio dio njegova labela Plus 8. Ubrzo je napustio Hawtinov labela i 1992. godine pokrenuo vlastiti – Accelerate. Svejedno, svoju najpoznatiju stvar “Losing Control” s istoimenog EP-ja iz 1994. godine izdao je za Pacefrog Records, a ona je ubrzo postala jedan od najvećih hitova underground scene tog desetljeća.

9. The Prodigy – Music For The Jilted Generation – deveto mjesto na popisu najtraženijih izdanja zauzeo je drugi album dobro poznatog britanskog elektronskog benda The Prodigy. Album je izašao 1994. godine za XL Recordings. Ovaj album zapravo je bio svojevrstan bunt i odgovor na korupciju koja je vladala rejv scenom 90-ih godina, a ponajviše na tadašnju odluku parlamenta da kriminalizira partyje i određene segmente rejv kulture, što je najviše izraženo u stvari “Their Law”. Inače, ovaj album je uvršten u knjigu “1001 Albums You Must Hear Before You Die”.

10. The Future Sound Of London – Papua New Guinea – Britanski duo The Future Sound Of London formiran je 1980. godine u Manchesteru, a njihova bogata diskografija sastoji se od raznih utjecaja, kao što su acid house, hardcore techno, ambient, krautrock, kao i psihodelična glazba iz 60-ih. Njihov prvi singl “Papua New Guinea” iz 1991. godine odmah nakon izlaska postao je izuzetno popularan rejv i klupski hit, a vokal koji u njemu možemo čuti pripada Lisi Gerrard, odnosno preuzet je iz stvari ‘Dawn of the Iconoclas’ kultnog benda Dead Can Dance. “Papua New Guinea” uvrštena je u prvi album “Accelerator” ovog britanskog dua, a nalazila se i na 22. mjestu britanske ljestvice singlova.