Belgijanci su izumili vibru koja je postala jedan od ključnih sastojaka rave fenomena, a zvuk su promovirali bizarno neukusnim spotovima. Pogledajte i slobodno se nasmijte!
Belgija je relativno mlada država, koju čini više naroda, a upravo je ta raznolikost i otvorenost kumovala njenoj ulozi u razvitku plesne glazbe budućnosti. Kao jedni od najvećih inovatora na tom području, Front 242 su 80-tih godina svojoj domovini priskrbili status velesile EBM-a: tvrde elektroničke verzije funka s post-apokaliptičnom etikom i estetikom. Prema kraju dekade, njihovi su učenici preuzeli utjecaj Chicaga i Detroita s jedne, te acid housea i balearic beata (koji smo obradili OVDJE) s druge strane Atlantika.
Kako legenda kaže, new beat je nastao 1988., kad je DJ Dikke Ronny, u “blaženom” stanju, zabunom pustio traku “Flesh” belgijskih EBM zvijezda A Split Second na 33, umjesto originalnih 45 okretaja, a jednako je “blažena” publika istog trenutka sišla s uma. Zvuk je dobio na masivnosti, futuristička je melodija temu učinila monolitnom, a korištenje usporenog, produbljenog vokala je postalo klasični trik koji se i danas koristi, da ne kažemo – izrabljuje.
https://www.youtube.com/watch?v=dLmyey_18TM
Uslijedila je čitava serija novih izvođača, koji su odbacili klasičnu strofa-refren-strofa pop formulu i počeli stvarati linearniju glazbu, namijenjenu DJ miksevima. Ovaj se zvuk od svojih acid rođaka razlikovao tvrđim i težim baslinijama, naslijeđenim iz EBM-a, ali je neozbiljnošću ublažavao grubi dojam. Primjer tome su urnebesni spotovi, prepuni neobičnih ljudskih bića s pogrešnim frizurama, odjevenih u bizarnu odjeću kričavih boja. Jedan od čuvenih je “This Is The Sound Of C”, gdje je ekipa gerilski zauzela raskršće usred Antwerpa i suočila starije generacije s karakterom ljudi “na kojima svijet ostaje”.
Među glavnim njuškama new beata nalazi se Patrick De Meyer, čiji je autoironično nazvani projekt Tragic Error po mnogima temeljito opravdao svoje ime. Pošto je široka publika poistovjećivala elektroničku glazbu s ukočenošću karakterističnom za Kraftwerk, Patrick je taj teutonski trip natjerao do apsurda, pa će vam gornji video izmamiti osmijeh na lice, a ako ste osjetljivi – i sažaljenje. S druge strane, on također stoji iza ovog velikog hita, pa mu je sve oprošteno:
Druga ključna njuška je Ro Maron, koji je neumornim ghostwritingom producirao glazbu za hrpetinu belgijskih izvođača, kao što su Zsa Zsa LaBoum i Sleepwalker, ali i za vlastiti projekt Agaric. Prošle je godine izašla sjajna kompilacija “Collected #1”, na kojoj se može naći i pravi prljavi acid house, ali ovdje izdvajamo senzualniju stranu njegove produkcije, za instant-zvijezdu Miss Nude.
Lascivne teme nisu bile isključiva privilegija Maronovih pulena. Lords Of Acid su zasnovali čitavu karijeru skladajući himne raznovrsnim metodama zabave s genitalijama, a njihova je popularnost uvela belgijski zvuk u 90-te, gdje se stopio s novim rave i techno strujama. “I Sit On Acid” se urezao u klupsku podsvijest zaraznim synth riffom i visokom dinamikom ritma, pa bi podiji eksplodirali već pri legendarnom uvodnom pozivu atraktivne pjevačice Nikkie. Ako još niste, obavezno poslušajte!
Ono što je Belgiju učinilo toliko naprednom vezano za klupsku produkciju, pokazalo se i kao zamka. Za razliku od Engleza i Amerikanaca, koji su uspješno izvozili acid house i techno, Belgijanci nisu uspjeli formirati nacionalni brand-identitet i prodati ga, pa se priča s vremenom razrijedila. Unatoč tome, neki su strani suvremeni producenti preuzeli motive new beata i malo ih “podebljali”. Body Party to čine pravovjerno i moćno:
Gotovo svi projekti virovitičkog wunderkinda Domagoja Kršića sadrže zdravu dozu new beata, posebno novi EP “X-Fashionistas, ali i matični Cyborgs On Crack, s kojim je nedavno izdao izvrstan album. I ovaj je singl s albuma zaslužio tretman u stilu rane 3D animacije, gdje su arhaični motivi rave videa dovedeni u još apsurdniji kontekst!
L.I.E.S. je etiketa koju cijene brojni clubberi dobrog ukusa, a njezin je raznoliki izbor undergrounda prekriven plemenitom plijesni evoluiranog retro zvuka. Ovdje je svoje mjesto našao Tzusing, čiji zarđali techno koristi željezne i teške belgijske syntheve, kao i strogi, ali uzbudljivi S&M prasak ritam-mašina.
Nedavno je izašla opsežna kompilacija “The Sound Of Belgium“, koja unatoč svim draguljima neće izazvati novi hype, ali je zamjetan broj suvremenih izvođača koji polako naginju specifičnom belgijskom grooveu – tu se nalaze Ancient Methods, Beau Wanzer, kao i neraskrinkani anonimci Physical Evidence, čija zasad jedina traka ozbiljno krade pažnju – donedavno je u cijelosti bila dostupna na YouTubeu, a trenutno je moguće čuti samo isječak na SoundCloudu.