Rave ispod radara: Slovenski techno pioniri

Misteriozni sugovornik ukazuje na nekoliko živopisnih pojava s kultnim statusom, koje karakteriziraju disciplina i efikasnost.

Misteriozni nam je sugovornik ukazao na nekoliko izvođača, s kultnim statusom u povijesti plesne elektronike Slovenije. Radi se o prilično živopisnim pojavama, koje karakteriziraju disciplina i efikasnost.

Slovenija je od svih zemalja Jugoslavije bila najbliža Zapadu, pa je njihova rana eksperimentalna i elektronička scena bila dosta jaka. Bendovi Laibach, Videosex i Borghesia su od ranih 80-tih uredno parirali glavnim igračima svjetske scene – popularnošću neuobičajenom za istočnoeuropske bendove, ali ponajprije kvalitetom.

Naš misteriozni sugovornik napominje da je priča počela još malo ranije, a njen je začetnik bio “veteran Miha Kralj, koji je svirao 70-tih u prog grupi Prah, zatim krajem 70-tih započinje solo karijeru i pod velikim utjecajem JM Jarrea, Kraftwerka, G. Morodera i Vangelisa okreće se solo radovima, koji su svi odreda fantastična ambijentalna elektronika, synth pop i proto-techno sound.”

300.000 V.K. je 100% elektronički projekt Dejana Kneza iz Laibach, Iztoka Turka iz Videosex i NSK filozofa Petera Mlakara. Nastali su 1981., a ova je traka školski primjer evolucije iz elektra u techno. “Goran Lišnjič iz Diskretnog Šarma je napravio solidan video”, dodaje sugovornik, pa bacite i oko i uho na ovu retro-poslasticu.

Borghesia je plasirala originalan, čvrst i inovativan EBM zvuk, a “poetske” su im se teme doticale noćnog života i vanstandardne seksualnosti. Na kasnijim albumima uvode radikalniji, klupski beat, a predskazali su i nasilni kraj bivše države. “Često su imali političku pozadinu… Nisu bili ništa manje provokativni od Laibach, ali nekako nažalost uvijek u njihovoj sjeni. ‘Discipline’ je nastala baš krajem 89-te, kad su tenzije izmedu ex-yu država naglo porasle.” Kontroverzan, ironičan i znakovit, spot je bomba!

Videosex su poznatiji po elektro-pop šansonama, ali je spomenuti Iztok Turk oduvijek istraživao i tvrđi zvuk. Poslijednji su album izdali ’92., a na njemu se nalazi ova ambijentalna techno kompozicija, vjerojatno nastala kao komentar na besmisao rata.

Produkcijski tandem i nagrađivani live-act Random Logic oduvijek radi isključivo techno, a dečki su i danas aktivni. “Osnovali su ga Gregor Zemljič i Miha Klemenčič. Spadaju među svojevrsne kamene temeljce modernog techno sounda u Sloveniji, od ranih 90-tih.”

Početkom 90-tih, Peter Mlakar se ponovno udružio s kolegama iz 300.000 V.K., pa izbacio oštar techno album u kojem secira religijske teme. Bizaran, ali svakako zabavan video odražava lascivnu notu pumpajuće trake, dok synth podražava crkvene orgulje.

Premda su kasnije prerasli u prvi slovenski trip-hop bend, April Nine ovdje možemo čuti u proto-trance izdanju, s ukrasnim darkerskim elementima iz niskobudžetnih horrora. Nije ni čudno, jer je to ustvari “side projekt Katrin Radman i Peter Penka iz Coptic Rain.. Malo vuku na Die Form iz ranih 90-tih ili techno fazu Attritiona, no ipak više techno od tih projekata.”