Alavux: svi smo se konačno probudili i imamo što da kažemo

Pionir domaćeg techna ovaj petak udara uživo sa strojeva u zagrebačkom Sirupu – popričali smo o kretanjima u zvuku, a snimio nam je i podcast!

Goran Alavuk / Alavux kuca elektroniku u mašine još od 90-tih – karijeru je započeo u Zemunu, a već nekoliko mu je godina sjedište u Skopju. Početkom jeseni je izbacio sjajnu ploču “Octagon”, na kojoj su elementi hrđavog, nesmiljenog techna premreženi s old-school groovy electrom. Silovit i zaokružen zvuk podebljava sve žanrovske varijacije na albumu, a klasični motivi raznih stilova su položeni u zanimljive međuigre, da bi na kraju bili samljeveni u industrijskoj čeljusti, pa izgrađeni u nove znanstveno-fantastične oblike.

U petak 18.12. Alavux šarafi live-act u zagrebačkom Sirupu, na tvrdom techno programu Escape, a uz njega setove vrte Val Vashar i Gars. Kontaktirali smo ga povodom nastupa, pa nam je riješio podcast izabranih techno traka starih i novih gospodara underground zvuka i odgovorio na nekoliko pitanja vezanih uz razvoj njegovog vlastitog zvuka, ali i domaće scene, koju je imao prilike izbliza promatrati već 20 godina. Intrigantan materijal i za čitanje i za slušanje!

U tvojim se ranijim trakama osjeća retro nota kroz elektro motive, dok ti je zadnji album izgrađen pretežno od bogatog i kompleksnog zvuka novog industrijskog techna. Što je kumovalo ovom zaokretu?

Pa, ništa nije kumovalo, lagano se išlo ka tome još od prvih traka, a i meni je interesantno da mešam stilove tj. zvukove drugih pravaca u elektro i nekad mi je smešno da se ostane ukalupljen u jedan stil muzike. Ionako sam celog života slušao raznu elektroničku muziku – najviše techno, elektro je došao kasnije, pa eto, ajde da spojim ta dva stila.

Kakve krajolike, svjetonazore i emocije oslikava tvoja glazba? Odakle si crpio inspiraciju za futurističku estetiku i zašto ju smatraš najpogodnijom da bi sebe izrazio?

Estetiku, krajolike, svjetonazore i emocije crpim iz svakodnevnog života, protkano nekom dečijom sci-fi maštom, tako dok radim muziku imam te neke “slike”, da ne kažem “spotove” u kakvom ambijentu bi legla ta muzika, naravno tu su moje tri najbitnije žene, tj žena i ćerke, koje me večito inspiriraju da budem još bolji, nekad i one same učestvuju u kreiranju trekova (kao što je Anja uradila na prvom samoizdatom albumu “Phutura”).

Kako se s godinama mijenja tvoj odnos s elektroničkim zvukom? Smatraš li da ga poznaješ bolje nego kad si počinjao s produkcijom? Koje bi njegove tajne još želio upoznati?

Nemam tajne koje bi da upoznam, već mi fali proper prostor za opremu, a odnos sa elektroničkom muzikom godinama je ostao isti – ljubav na prvu notu, više ne znam ni ja koliko se stilova može čuti kroz moju produkciju, a pogotovu na debitantskom vinilu. Kao što rekoh prethodno, ne volim da se ukalupljujem, za neke zvukove i elemente sam se inspirisao iz house muzike, neke iz d’n’b-a, neke iz ebm-a, minimal techna itd… Tako da ima svega pomalo tu, eto, dosta sam koristio klasičnu hip-hop foru: low pass filter, a ustvari mi je pao na pamet Daft Punk – koji su tu foru iskoristili veoma pametno na “Homework” albumu.

Uzor ti je i hip-hop glazba, koja je u svojim počecima kao podlogu često imala američku varijantu 80’s electra. Imaš li neke favorite u tom zvuku i, ako imaš, što smatraš najbitnijim karakteristikama koje su prenijeli na današnju elektroničku plesnu glazbu?

Izvornu Sirovost.

S toliko iskustva na regionalnoj sceni, koje perspektive vidiš za domaće izvođače? Je li jedino realno rješenje lansirati se na strano tržište ili je i ovdje moguće izboriti se za svoj dio kolača, koji pretežno otimaju trgovci ispraznih pop/folk proizvoda?

Super što smo se svi konačno probudili i imamo što da kažemo, što se tiče produkcije. Naravno da mi je mnogo draže da čuješ naše da izdaju vinile, i izdanja uopšte, i da izdaju i nastupaju preko i u regionu, eto i veliki lejblovi konačno uzimaju talente odavde, naši ljudi otvaraju vinil lejblove i štampaju ploče, konačno! I najviše mi se sviđa sto smo skupili hrabrost da kažemo: pa mi smo bolji od precenjenih stranaca, uvek sam mrzeo to da moramo da se prilagodimo nekim strancima, treba imati lični pečat u DJ-ingu i u produkciji. Niti takvoj publici treba da se prilagođavamo, za veoma male pare, da se ne lažemo (pričam za naše prostore).

U bivšoj državi, alternativna scena je imala značajan broj jakih imena, makar su neka od njih bila poznata samo u crnom podzemlju. Smatraš li da i danas ima struja napredne i kvalitetne koje nose težinu i sadržaj? Bi li nabacio koji primjer?

Itekako ima, kao sto rekoh u prethodnom pitanju – ima nas konačno i ponosim se time. Ne želim nikoga da izdvajam.

Smatraš li da osim zabave i eskapizma klupska glazba može donijeti i nešto više, na globalnoj razini? Na koji je način dosad promijenila svijet i kako će ga još promijeniti – koje su njezine prednosti i zamke?

Elektronička muzika je još 90-ih ušla u naše živote, nego u SAD je nedavno ušla na velika vrata, pa nam se čini kao nešto novo. Baš je neko na Resident Advisor-u ili na nekom domaćem, da ne kažem regionalnom portalu, pročitao pre jedno tačno godinu dana da se sve od zvukova reciklira, već sam način, pristup elektroničkoj muzici je drugačiji, tj. workflow. Inače, elektroničku muziku najviše volim zato što je instrumentalna (uglavnom) i samog sebe nateraš na razmišljanje, pa to razmišljanje podeliš sa nekim, mislim da ima više interakcije u elektroničkoj glazbi među ljudima, nego u klasičnim mainstream žanrovima, zato i gotivim 90’s hip-hop, zbog tog ličnog pečata i razmišljanja i takvog stila muzike.

Kakvu opremu nosiš u Zagreb za live nastup? Koliko se trake koje izvodiš uživo razlikuju od studijskih izdanja – nastane li katkad nešto na licu mjesta?

Oprema je… Ta i ta. Nema velike filozofije, ono što se koristi za kreiranje traka se koristi i za live, gledam da to bude uživo izvedeno kako je na izdanju, oduvek sam voleo izvođače koji kako ih pustiš na ploči, mp3-u ili vinilu, zvuče i na koncertu, nema laži, nema prevare. Uvek ima nešto što nije u planu i programu tokom spremanja seta, publika vodi.

Što slijedi nakon Zagreba? Kakva izdanja, suradnje i nastupe imaš u rukavu?

Nakon Zagreba sledi malo da odmorim. Izdanje za Advanced Music (Black) uskoro treba da izađe, dan pred nastup u Sirupu bit’ će izdata kompilacija sa acid trakama od Thomas P. Heckmanna , Dave Tarrida, Woodya , samog Al Feroxa, Radical G-a i mene – između ostalog – na Kobayashi lejblu. Spremam elektro izdanje za jedan američki lejbl: Vocode records. Videćemo posle šta i kako. Kako god, vinil izdanje je još uvek aktuelno, tako da su još neki nastupi u planu.

Alavux _logo_

Na Escapeu, uz Alavuxa nastupa rezident Gars, te Val Vashar, inače poznat po psy/trance setovima, u koje rado ubrizgava techno puls (što nam je ljetos odao u mini intervjuu, a i potvrdio mixom). Međutim, ovaj put priču plete iz tamnijih i još tvrđih techno traka koje je dugo skupljao, a samo čekaju da ih se pusti s lanca.

Upad je 45kn, a uz malo sreće, možete ga izbjeći: dijelimo 2×1 ulaznicu! Pošaljite podatke (s naznakom za “Escape”) na e-mail: nagradne@klubikon.hr

U petak (18.12.) predvečer je izvlačenje. Ukoliko ste izvučeni, potvrdu ćete dobiti na svoju mail adresu. Sretno!

Alavux
FACEBOOK | SOUNDCLOUD

Escape w/ Alavux @ Sirup
FACEBOOK EVENT

Escape W Alavux 18.12.2015. Sirup

Petar Car