AudioStorm postigao nevjerojatan viralni uspjeh remiksom progressive klasika “Chilling Moments”

Najbitnije je isproducirati dancefloor killer traku, ali ju treba znati i predstaviti.

Svestrani crnogorski producent AudioStorm najprije se napajao na elektroničkim zvukovima kakve su prozvodili Kraftwerk, Vangelis, Mike Oldfield, Jean-Michel Jarre i Depeche Mode (ali i npr. Joy Division i David Bowie). S vremenom je prihvatio hipnotički stil klupske muzike uz Goa / psytrance, da bi se napokon pronašao u progressive zvuku kakav su plasirali Hernan Cattaneo, John Digweed, Deep Dish, Sasha, Pete Tong i drugi asevi ovog stila. Ubrzo je otkrio da je i sam kadar skladati moćne plesne trake,a ostalo je povijest.

Doduše, AudioStorm nije ograničen isključivo na jedan žanr – u svojoj diskografiji ima i lounge, indie dance, deep/tech i techno izdanja, a nedavno smo imali zadovoljstvo predstaviti “Black Carbon Steel” s Parabola Records, gdje je na inventivan i dinamičan način stopio progressive techno s mračnim industrijskim elementima.

Danas ćemo se osvrnuti na njegov nedavni uspjeh s remiksom jednog progressive klasika – radi se o traci “Chilling Moments” koju je 2002. izraelski veteran Shmuel Flash izbacio na etiketi Bedrock, a sam John Digweed ju je u to doba popularizirao u svojim setovima. AudioStorm je s remiksom uspio pokupiti preko 400000 slušanja na SoundCloudu u svega dva dana, što je doista rekordan uspjeh. Traka je doista sjajna, ali nas je zanimalo što sve stoji iza ove viralne priče, pa smo ga kontaktirali da nam pruži neke detalje.

Što te privuklo u originalnoj verziji trake? Radi li se o klasiku koji te pratio godinama ili si ju “otkrio” tek nedavno?

To je traka koja je obilježila moj pristup modernoj elektroničkoj muzici u to vrijeme. Govorim o 2002. godištu, vremenu kada je uz tehno i trens stasavao drugačiji, moderni zvuk, karakterisan moćnim groovom, ambijentalnom texturom, famoznim synthovima i padovima, naprednim verzijama aranžmana, jedna nova ideja zapravo. Progresivan zvuk, jednostavno rečeno. Dakle, od tada traje moja opsjednutost ovim remek-djelom od trake i oduvijek sam želio uraditi remix.

Koja ideja stoji iza remiksa – za koje si aspekte osjetio da bi ih mogao unaprijediti i prilagoditi materijal suvremenim podijima?

Pazi, remix nije bilo lako uraditi iz prostog razloga što nisam imao originalne fajlove od originalnog producenta. Pokušavao sam ga kontaktirati, međutim bezuspješno. Onda sam našao par remixa iste trake mojih kolega iz progressive ekipe i rekli su mi da su semplovali originalni trek, te sam isto uradio. Imao sam puno poteškoća, jer je originalni trek bio u MP3 formatu i to osrednjeg kvaliteta, te sam peglao semplove danima… Onako, prilično je to sve trajalo. Onda sam uklapao aranžman, odsvirao neke dionice, te naravno, tražio neki moćan bass/groove oko kojeg sam gradio čitavu konstrukciju trake. Naravno, prilagodio sam break, te napravio jednu dobru gradaciju iščekivanja i time uspio napraviti dancefloor killer track. Evo, rezultati su fenomenalni!

Kako se dogodilo da je traka viralno buknula i pokupila toliko slušanja u tako kratkom vremenu? Jesi li koristio neke trikove da ju plasiraš na pravi način ili se sve odigralo neočekivano i za tebe?

Ovo je bila jedna izuzetno složena i ozbiljna marketinška kampanja, onako, prilično tiha i undercover. Trajala je skoro tri mjeseca. Moj tim saradnika je napravio izuzetne mete, targetirana su područja sa Južnom Amerikom na čelu, zemljama Evrope, kao i posebno zemlje Balkana, urađena je detaljna analiza prethodne slušanosti, odličan marketing koji je sve to pratio, šerovano je u desetine FB i SoundCloud grupa, sve moje kolege i ljudi koji prate moj rad su fantastično odreagovali, podržali, masovno dijelili na netu i rezultat je neminovan. Još jedna bitna stvar – remix su šerovali neki sajtovi koji broje stotine hiljada pratilaca, ali pošto nemam premium account na SoundCloudu, nemam mogućnost da provjerim. Ipak, mislim da su se kockice potpuno sklopile oko ovog remixa.