Veliki se umjetnik i alkemičar pop-kulture David Bowie oduvijek poigravao s “rubnim” i provokativnim sadržajima. I prije svog čuvenog Ziggy Stardust alter-ega prakticirao je seksualno ambivalentan imidž, da bi ga s dolaskom glam rock fenomena doveo do krajnosti i na taj način otvorio vrata slobodi LGBT izražavanja u pop-kulturi. Opet – imao je i opasnijih kontroverznih poteza. Upravo kao biseksualna ikona Ziggy Stardust, za svoj je zaštitni znak modificirao plavo-crvenu munju – simbol Britanske Unije Fašista iz 30-tih godina 20. stoljeća – a prisvojivši ju, obezvrijedio je njeno nekadašnje značenje. Taj su njegov potez kasnije na svoj način izveli (zlobnici bi rekli – iskopirali) industrial bendovi kao Throbbing Gristle i Laibach, punk bendovi Sex Pistols i Siouxsie And The Banshees, kao i EBM prvoborci DAF, poništavajući zloćudnu moć totalitarnih simbola pretvarajući ih u isprazne pop-artikle.
Bowieu je svakako pošlo za rukom oteti munju fašistima i zauvijek ju integrirati u vlastitu ikonografiju. Nakon što je odbacio svoj Ziggy alter-ego, postao je Aladdin Sane, te ovjekovječio munju na legendarnom omotu istoimenog albuma. Tako je ovaj simbol postao talisman vezan za rani (i po mnogima najznačajniji) dio njegove karijere. Danas, godinu dana nakon njegove smrti, ekipa skuplja priloge kako bi podigli spomenik tom simbolu u Brixtonu, londonskoj četvrti u kojoj je umjetnik rođen.
Inicijativu je započela umjetnička grupa This Ain’t Rock’n’Roll (koja je ime preuzela iz kontroverznog uvodnog stiha Bowieve pjesme “Diamond Dogs”). Skulptura bi trebala biti izrađena od nehrđajućeg čelika obojenog u crvenu i plavu boju, te visoka 0k0 9 metara. Na Crowdfunder kampanji za ovaj se pothvat traži prilično visokih 990000£, zasad je skupljeno oko 36000£, a ostalo je još samo 26 dana da se kampanja ostvari. Ukoliko pružite svoj novčani doprinos možete dobiti različite nagrade zahvale kao što su majice, posteri ili replike ove skulpture, koju su umjetnici samoinicijativno nazvali “Ziggy Zag”. Tko zna što bi sam Bowie mislio o tome! U svakom slučaju, ako vam se sviđa ideja i imate viška novaca, možete ih udijeliti OVDJE. Vizual u nastavku dočarava kako bi skulptura trebala izgledati:
Naravno, Bowieva ostavština nije vezana isključivo za glam-rock razdoblje obilježeno ovom munjom: 70-tih je godina razvio i alter-ego Thin White Duke, pjevao plastični soul i snimio tri velika albuma u Berlinu. 80-tih je zaglibio u pop da bi se u 90-tima vratio uz napredne elektroničke albume “Outside” i “Earthling”, početkom milenija je postao pristojni gospodin, da bi se sa zadnim albumom “Blackstar” vratio na prvu liniju avangardne pop muzike i posthumno osvojio pet Grammyja. Ovom velikanu suvremene pop-kulture i ne trebaju spomenici uz toliko vrhunskih albuma.