Znanstvena studija, objavljena u Proceedings of the Royal Society A: Mathematical and Physical Sciences, pokazala je ono što smo svi mi ljubitelji muzike na nekom nivou itekako znali i još žešće osjećali, ali nismo imali znanstven pokriće za iznošenje stavova – muzika je itekako zarazna i širi se vrlo slično virusima.
Naime, uzorak downloadanja muzike jednom kad se objavi itekako podsjeća na krivulje koje opisuju i prikazuju širenja zloćudnih virusa po čovječanstvu. Tim na čelu s Dorom Rosati, doktoricom matematike i statistike, radio je na bazi podataka od 1,4 milijarde različitih preuzimanja različitih traka sada neaktivnog streaming servisa MixRadio i zaključio kako je od svih žanrova najzaraznija upravo electronic.
Fokusirajući se na top tisuću pjesama u Ujedinjenom Kraljevstvu skinutih između 2007. i 2014. godine uočili su da model SIR, klasičan model epidemijskih bolesti, jednako uvjerljivo opisuje i trendove u downloadanju traka kao i načine transmisije zaraznih bolesti u općoj populaciji.
Elektronika je imala najveći R0 – temeljni broj reprodukcije – a najniže rezultate su zabilježili dance i metal, a između su se smjestili brojni ostali žanrovi. Treba naglasiti da to ne znači kako se trake tih žanrova tom stratifikacijskom ljestvicom i skidaju, nego je riječ o brzini širenja među njihovim fanovima. A kao i kod virusa, neki su ljudi naprosto već imuni na pojedine viruse, u ovom slučaju žanrove, pa ih neće uhvatiti čak i ako su im izloženi.
Ovaj se model svakako može iskoristiti za predviđanje novih trendova u biznisu i činjenice koliko će se brzo publika nakačiti na neke nove trake, pa ne treba čuditi eventualni angažman Rosati i ekipe u muzičkom biznisu.