Iako se na muzičkoj sceni Bosne i Hercegovine, a zapravo i cijele regije, pojavio prije više od deset godina u kojima je iza sebe ostavio čitav niz sjajnih solo traka i pjesama na kojima je surađivao s drugim izvođačima, Sarajliju koji se krije i predstavlja upečatljivim imenom dRUMELODY bilo bi pomalo podcjenjujuće i nepotpuno predstaviti samo kao muzičara. Svestrani multimedijalni umjetnik pravim imenom Berin Tuzlić školovani je animator i redatelj te predsjednik bosanskohercegovačkog ogranka svjetskog udruženja animatora ASIFA, što sve nerijetko s muzikom stapa u jedinstvenu audiovizualnu cjelinu u kojoj se, primjerice, elektronički ritmovi sljubljuju s crtežom stripa.
S mnoštvom filmova (preko 20 tisuća animiranih minuta), videoreklama, kratkih i dugih oglašivačkih filmova, reklamnih kampanja i najrazličitijih umjetničkih kolaboracija iza sebe, Berin je kao dRUMELODY, uz pisanje pjesama za brojne gradske kolege, dosad već objavio i tri vlastita albuma – “Aero” 2016. godine, “Hyperbola” dvije godine kasnije i lanjski, još uvijek aktualni “Freedom Of Imagination”. Iz njegova umjetničkog imena može deducirati njegove muzičke ljubavi – da bubnjevi, koje primarno svira, ne bi ostali sami (drums), pridodana im je i melodija (melody), što je spoj koji je Berina opčinio kada je prvi put čuo Radioheadovu kultnu traku “Idioteque”.
Svojih prvih deset godina stvaranja glazbe i DJ-iranja diljem regionalne elektroničke scene dRUMELODY je obilježio tako što je svojim fanovima, prijateljima i onima koji će to tek postati poklonio osam pjesama, na kojima gostuju kolege iz cijele regije, grupiranih u kompilaciju “For Friends”. Kompilacija je zamišljena tako da svaka traka obilježava jedno plodno muzičko razdoblje, a među gostima valja istaknuti, recimo, Ninu Šporaljević Karakaš ili Emira Balića Bakkea, frontmena kultne sarajevske grupe Pappoemuo, kojeg slušamo u “PARTYzanu”, singlu koji se 2014. godine pjevao kada je tijekom demonstracija u Sarajevu gorjelo bosansko predsjedništvo.
Iako je prvotno trebala biti objavljena isključivo na glazbenim platformama Deezer i Spotify, dRUMELODY je shvati kako je povodom rođendana izdanje ipak prikladnije pokloniti pa ga je ponudio na besplatni download, link za koji se može preuzeti na profilima autora na Facebooku i Instagramu.
Berinove aktivnosti tu, naravno, ne staju, a svojevrsno iznenađenje za bolje poznavatelje njegova rada mogla bi predstavljati suradnja s mladom i talentiranom pjevačicom Madori, pravim imenom Jasmina Makota. Ovoljetno ležerno druženje s prijateljima u Istri pomalo je neočekivano rezultiralo spontanim snimanjem spota “Boys And Girls”, u kojem se Madori premijerno predstavlja ne samo regionalnoj nego i svjetskoj publici te zajedno s dRUMELODYjem najavljuje zajednički album “Rain Dance”. Na njemu će se Berin odmaknuti od instrumentala koji su prevladavali na njegovu posljednjem albumu jer je Madori gotove vokale za devet traka slala dRUMELODYju, koji je onda pod njih podlagao dance podloge.
Jasmina Makota Madori pjevačica je iz Bosne i Hercegovine koja je najveći dio života provela u Americi. Pjevanjem se bavi od djetinjstva, a svoje početke ima u klasičnoj, jazz i irskoj folk glazbi. Već s 10 godina dobila je glavnu ulogu u operi na Northeastern Illinois Universityju, a daljnji marljiv rad i upornost donijeli su joj stipendije za škole poput Francis W. Parker, Oberlin Collage ili Old Town School of Folk Music. Odrastanjem i profesionalnim širenjem svoje je interese dobacila i do elektroničke muzike te je surađivala s eminentnim američkim i balkanskim DJ-evima kao što su Laseech, DJ TomBug, Skender Makota ili Burner Brothers. Zbog svega toga je očito kako je zajednički album s dRUMELODYjem za nju nešto sasvim prirodno.
Završetak albuma planira se za kraj tekuće godine, a plan ovoga sjajnog dvojca je jednu od proslava realizacije tog projekta održati na svirci u dalekom Ciudad de Méxicu.