Rejv mijenja mozak, povezuje ljude i stvara čvršće veze

Posebno su proučavana izmijenjena stanja svijesti poznata kao "4D"

Istraživačka studija koju je nedavno proveo tim britanskog Sveučilišta Kent otkrila je kako rejvanje i korištenje psihodelika pomaže u kreiranju “čvrstih i značajnih veza”, a psihodelici bi, k tome, mogli itekako pomoći u postizanju uspjeha prilikom kliničkih terapija, objavljeno je u uglednome magazinu Frontiers In Psychology.

Antropologinja dr. Martha Newson proučavala je ponašanje ljudi koji posjećuju rejvove, s posebnim naglaskom na njihova izmijenjena stanja svijesti – koja se popularno nazivaju “4D” – dance (ples), drums (bubnjevi, ritam), sleep deprivation (manjak sna) i drugs (droge). Važni su jer su upravo oni sastavni dijelovi ritualističkog ponašanja, svojstvenog ljudima još od pamtivijeka, a koje među onima koji ga prakticiraju budi pozitivna društvena nagnuća i prijateljski nastrojene odnose.

Studija je također pokazala kako su prijateljstva i čvrste međusobne veze vrlo često bili stvarani pod utjecajem psihodeličnih droga. Dr. Newson kaže kako takve droge često prati stigma rekreativnog opuštanja koje može izazvati negativne posljedice, ali tvrdi da njihovo korištenje u kliničkim studijama uvelike pokazuje kako se njima izrazito korisno može potpomoći liječenje mentalnih stanja kakva su, npr., depresija, PTSP ili čak i anoreksija.

“Uočili smo pozitivne asocijacije između plesanja i uzimanja psihodeličnih droga na ovim grupnim ritualima s osjećajima društvenog zbližavanja, a što bi se moglo ispostaviti korisno u razvijanju novih vrsta kliničkih terapija”, dodala je.