Legalna marihuana farmaceutskoj industriji otima milijarde dolara

Svaki put kad neka američka savezna država legalizira ili dekriminalizira marihuanu, udio farmaceuta na tržištu opada za prosječnu vrijednost od 63 milijuna dolara

Eventualna opća legalizacija marihuane u SAD-u velike bi farmaceutske kompanije – kolokvijalno i malo posprdno nazivane Big Pharma – mogla koštati i do 10 milijardi dolara profita, prema predviđanjima studije objavljene u magazinu PLOS ONE. Istraživači sa sveučilišta California Polytechnic State i Sveučilišta Novi Meksiko su analizirali podatke od 1996. do 2019, prikupljene u pojedinim državama koje su na jedan ili drugi način olabavile legislativu oko marihuane kako bi doznali kakve su se promjene zbile u bilancama farmaceuta.

>Dogodila se povijest: UN skinuo kanabis s popisa opojnih droga

Svaki put kad bi neka američka savezna država legalizirala ili dekriminalizirala travu, udio farmaceuta na tržištu opadao je za 1,5 do 2 posto u sljedećih 10 dana, a iako je riječ o sitnom postotnom iznosu, to je svejedno značilo prosječnu vrijednost od 63 milijuna dolara, za koliko bi se profiti spuštali. Logično je, dakle, shvatiti zašto Big Pharma – kompanije kao što su Pfizer, Purdue, Johnson & Johnson i ostali – godišnje troši goleme količine novca za lobiste protiv legaliziranje marihuane.

>Što je štetnije po naše zdravlje, marihuana ili alkohol?

Istraživanje je pokazalo i kako bi legalna marihuana, osim na smanjivanje udjela velikih farmaceutskih tvrtki na tržištu njezina medicinskoga korištenja, utjecala i na prodaju ostalih zakonski dopuštenih opioida i drugih adiktivnih medikamenata jer bi slobodan pristup marihuani donio i nuspojave njihova manjeg korištenja.