Pijani miševi izbjegli nesnosni mamurluk jer su uzeli probiotik

Znanstvenici su kreirali probiotičku bakteriju koja proizvodi enzim koji tijelu pomaže da alkohol razgradi brže

Sveti Gral je napokon na vidiku! Naime, čini se kako su kineski znanstvenici tamošnje Akademije znanosti došli vrlo blizu otkrivanja lijeka protiv mamurluka, objavljeno je prošlog tjedna u znanstvenom magazinu Microbiology Spectrum. U svome su radu opisali kreiranje probiotičke bakterije koja producira enzim koji tijelu pomaže da alkohol razgradi osjetno brže i tako umanji efekte mamurluka.

>Policiji nestalo 200 kilograma marihuane, navodno su sve pojeli štakori

Bakterija o kojoj je riječ zove se Lactococcus lactis i inače se koristi za proizvodnju mliječnih proizvoda, a znanstvenici su je genetski modificirali dodatkom gena koji inače proizvodi enzim koji se češće nalazi u tijelu azijskih i polinezijskih stanovnika. Naravno, svoje su uspješne eksperimente vršili na pokusnim životinjama, u ovom slučaju miševima, kojima su gen ADH1B servirali preko kapsule koju su ovi progutali otprilike sat vremena prije nego što su ih umjetnim putem napili.

>Prva na svijetu tableta protiv mamurluka puštena u prodaju

Miševi koji su primili ADH1B su iskazali znatno manje simptoma pijanstva od onih koji nisu, a zabilježena im je i manja količina krvi u organizmu. Ohrabrujući su to rezultati potrage lijeka protiv mamurluka, ali sve bi moglo pomoći i ljudima s kroničnim problemima jetre. Naravno, prije ispitivanja utjecaja bakterije na ljudima morat će proći i još mnogo vremena daljnjih eksperimenata na životinjama.