“Distopijski svijet treba ikonoklastičnog heroja.”
Francuski techno DJ i producent I Hate Models glavna je figura novog kratkog filma “Requiem For Synths”, koji je režirala nagrađivana talijanska redateljica i scenaristica Mitzi Peirone. Film je nastao u koprodukciji njujorškog party brenda i agencije Renegade i Nine Tillberg Grindvik, osnivačice agencije Apelago, piše Mixmag.
Opisan kao “vizualna sonata koja je djelomično narativ, a djelomično dokumentarac”, četverominutni film donosi atmosferično i hipnotizirajuće iskustvo, prateći I Hate Modelsa kako luta anarhičnim ulicama New Yorka.
Sniman u danima između Noći vještica i američkih predsjedničkih izbora 2024., film prikazuje maskiranog umjetnika koji se kreće među neobičnim likovima Manhattana. Neki od njih također nose maske, drugi drže transparente s buntovnim sloganima, dok kadrovi naoružane policije i novinskih naslovnica koje nosi vjetar oslikavaju borbu u društvu na rubu raspada.
“Počelo je izgledati kao da sama stvarnost prolazi kroz krizu identiteta, uzrokovanu gubitkom povjerenja u institucije i političke figure, a dodatno pojačanu halucinatornim, cjelogodišnjim karnevalom kakav je New York City,” kaže redateljica Mitzi Peirone. “Postala je jasna potreba za ikonoklastičnom figurom koja će se uzdići – to je bio izvanredan trenutak koji smo morali zabilježiti, a tko bi bio bolji protagonist od I Hate Modelsa?”
U ovoj sugestivnoj atmosferi, DJ na kraju dolazi do napuštenog trgovačkog centra u Chinatownu, gdje pogledom fiksira kameru. Slijedi nagla promjena vizuala – kamera nas vodi u dinamične scene s njegovog nastupa na Renegade eventu u studenom, uz soundtrack njegove trake “Forever Melancholia” koja je izašla na njegovoj etiketi Disco Inferno.
Revolucija na klupskoj sceni
Renegade, kojeg su 2020. osnovali Bekim Trenova i Sam Black, postavio si je cilj suprotstaviti se problemima u klupskoj industriji – poput previsokih cijena ulaznica i ekskluzivnih ugovora koji guše male promotore. Isprva su organizirali ilegalne partije na nekonvencionalnim lokacijama, uključujući park Under the K Bridge u Brooklynu, koji je od tada postao popularno mjesto za partyje. Danas se Renegade proširio i na produkciju filmova, digitalnih kampanja i vizualni razvoj umjetnika i brendova.
“Povezanost između I Hate Modelsa i Renegadea bila je gotovo trenutna – čak i naši nazivi sugeriraju buntovništvo. Oba predstavljaju duh prkosa i odbacivanja statusa quo,” kažu osnivači Bekim Trenova i Sam Black. “Ono što smo napravili s ovim eventom bilo je posvećeno zajednici do koje nam je stalo. Predložili smo ideju o preuzimanju napuštenog trgovačkog centra u Chinatownu i IHM tim je odmah bio za.”
Zanimljivo, događaj se odvijao u vrijeme američkih izbora, što je postalo neočekivano prikladna kulisa. “Dvostranački sustav u SAD-u često djeluje kao situacija ‘izgubiš kako god okreneš’, pa je ovaj event postao naš vlastiti oblik protesta. I Hate Models u svojoj suštini propituje konformizam i ustaljene sustave – upravo ono što i Renegade zastupa. Mi predstavljamo pobunu, ljude koji se ne boje prekršiti pravila i prkositi normama.”
Pogledajte “Requiem For Synths”.