Predsjednik Kolumbije: Legalizirajte kokain, nije ništa gori od viskija

Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro tvrdi da bi legalizacija kokaina mogla okončati globalnu trgovinu drogom te ističe da nije ništa opasniji od viskija.

Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro izjavio je tijekom vladinog sastanka da “kokain nije ništa gori od viskija” i da je ilegalan samo zato što se proizvodi u Latinskoj Americi. Kolumbija, najveći svjetski proizvođač i izvoznik kokaina, desetljećima vodi borbu protiv trgovine drogom, no Petro tvrdi da je kokain žrtveni jarac američkih političara koji već desetljećima vode rat protiv droge, piše Index.

“Kokain je ilegalan jer dolazi iz Latinske Amerike”

“Kokain je ilegalan jer se proizvodi u Latinskoj Americi, a ne zato što je gori od viskija”, rekao je Petro tijekom šest sati dugog sastanka vlade. “Znanstvene analize pokazuju da kokain nije ništa štetniji od viskija”, dodao je, sugerirajući da bi se globalna trgovina kokainom “mogla lako ukinuti” kada bi droga bila legalizirana u cijelom svijetu.

“Ako netko želi mir, posao trgovine drogom mora biti razmontiran”, rekao je Petro. “A to bi se moglo lako postići kad bi se kokain legalizirao. Prodavao bi se kao vino.”

Prozvao SAD zbog fentanila

Kolumbijski predsjednik usporedio je situaciju s kokainom s krizom opioidnih droga u Sjedinjenim Državama, gdje je fentanil jedan od glavnih uzroka smrtnosti povezanih s predoziranjem.

“Fentanil ubija Amerikance, ali nije proizveden u Kolumbiji”, istaknuo je Gustavo Petro. Također je naglasio da je fentanil “stvoren kao farmaceutski lijek od sjevernoameričkih multinacionalnih kompanija”, a oni koji su ga koristili “postali su ovisni”.

Napetosti između Kolumbije i Trumpove administracije

Gustavo Petro je već ušao u sukob s novim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, nakon što je Kolumbija u početku zabranila slijetanje američkih vojnih zrakoplova koji su prevozili vraćene migrante.

Trumpova administracija odgovorila je prijetnjom uvođenja carinskih tarifa na kolumbijski izvoz u SAD, što je na kraju natjeralo Bogotu da pristane primiti migrante “bez ograničenja ili odgode”, prema izjavama Bijele kuće.

Prema podacima Ureda Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC), proizvodnja kokaina u Kolumbiji dosegnula je rekordnu razinu u 2023. godini, skočivši za 53 posto na više od 2600 tona, unatoč dugogodišnjim naporima u borbi protiv trgovine drogom.