Dax J doživio prijetnje smrću zbog puštanja “remiksa” poziva na islamsku molitvu

U ovakvim je situacijama teško pronaći arbitra koji će odrediti što je prelaženje granice.

Kao što je poznato, sljedbenici Islama imaju tendenciju ozbiljnije shvaćati pravila svoje vjere nego pripadnici ostalih religijskih skupina. Sasvim je sigurno kako je Dax J bio svjestan te činjenice kad je nastupao na Orbit festivalu u Tunisu, gdje je u svoj set umiksao traku “Midnight On West 27th Street” projekta Lexicon Avenue, koja sadrži i muslimanski poziv na molitvu. Jedino, pitanje je koliko je bio svjestan da bi ovaj način korištenja tog napjeva mogao povrijediti nečije vjerske osjećaje – moguće je da je jednostavno mislio kako će se “orijentalni” prizvuk svidjeti lokalnoj publici. Međutim, situacija u klubu se uzburkala, te je program naprasno prekinut, a menadžer kluba je uhićen zbog “kršenja moralnih propisa i javne sablazni protiv skromnosti“. Gradonačelnik Nabeul Mnaouar Ouertani je dodao “nećemo dozvoliti napade na religijske osjećaje i svetinju“. Nakon što je doživio prijetnje smrću na svojoj Facebook stranici, Dax J ju je privremeno ugasio, a prije tog je izrazio žaljenje zbog svog postupka:

Želim izraziti iskrene isprike svakome tko se našao uvrijeđenim muzikom koji sam ovog petka puštao na Orbit festivalu. Žao mi je zbog toga. Nisam imao namjere nikoga uznemiriti niti uvrijediti.

Dok neki posjetitelji izražavaju podršku Dax J-u i podupiru ga iz svojih anti-religijskih, ateističkih i slobodarskih uvjerenja, drugi smatraju da je doista prešao granicu, te ga pozivaju da na sličan način povrijedi religijske osjećaje stanovnika Izraela – ako se usuđuje. Ovo nije prvi put da je sempliranje svetih muslimanskih napjeva izazvalo snažnu reakciju – prvi se slučaj dogodio još u doba kad nisu postojali sampleri kakave danas poznajemo. Naime, veliki inovator elektroničke muzike Brian Eno i David Byrne, vođa sastava Talking Heads, 1981. su izdali album “My Life In The Bush Of Ghosts“, koji je nastao igranjem loopovima magnetofonske trake. Premda je ovaj vizionarski materijal nastao raznim “zaobilaznim strategijama” bez upotrebe suvremenog sempliranja ostao zabilježen u zapadnom svijetu kao remek-djelo, sljedbenici Islama su imali problema s pjesmom “Qu’Ran“.

Kad su zbog korištenja semplova recitacije Kurana doživjeli prijetnje jedne londonske muslimanske organizacije, izbacili su pjesmu s daljnjih izdanja. Byrne je vezano uz to izjavio: “Za neke stvari autocenzura i ne mora biti tako loša stvar. To je jednostavno način na koji funkcionira društvena interakcija među ljudima“. Pitanje je jedino gdje se mora povući granica u nametanju pravila, a u ovakvim je prilikama teško pronaći arbitra koji bi mogao odlučiti gdje bi ta granica točno trebala biti.