Neuroznanstvenik iz Centra za istraživanje psihodelika Sveučilišta Colorado u Denveru izrazio je želju za proučavanjem učinaka MDMA na zlostavljane pse.
Prošlog mjeseca Sveučilište Colorado u Denveru pokrenulo je Centar za istraživanje psihodelika, s ciljem proučavanja društvenih, ekonomskih i zdravstvenih primjena zakona poznatog kao Prijedlog 122, kojim je u Coloradu dekriminalizirana upotreba “čarobnih gljiva” s psilocibinom i drugih psihodelika biljnog i gljivičnog podrijetla. U razgovoru za CPR News, direktor centra, neuroznanstvenik Jim Grigsby, otkrio je neke od svojih planova. Najviše pažnje privukla je njegova ideja da MDMA koristi u liječenju zlostavljanih pasa.
Jim Grigsby je za CPR News izjavio kako trenutno surađuje s timom lokalnih veterinara na razradi ove ideje, koja se temelji na njegovom istraživanju iz 2019., kada je MDMA koristio u eksperimentima na štakorima. No, za razliku od prethodnih eksperimenata, u ovom slučaju ne bi namjerno izazivali strah ili traumu kod životinja. Umjesto toga, cilj bi bio pomoći psima koji su već prošli kroz zanemarivanje ili zlostavljanje.
U istraživanju iz 2019., Grigsby i njegov tim smjestili su štakore u okruženje gdje su doživjeli blagi elektrošok. Nakon toga, štakorima su davali MDMA kako bi ispitali može li im droga pomoći u oporavku od traume i prevladavanju strahom uvjetovanog ponašanja. Pozitivni rezultati pokazali su da MDMA može ometati proces kojim se traumatična sjećanja prizivaju i pohranjuju u mozgu. “Naša je ideja bila da se sjećanje na strah može smanjiti ili potpuno ukloniti,” objasnio je Grigsby za CPR News.
Dosadašnja istraživanja učinaka MDMA na pse vrlo su oskudna. Studija iz 1987. pokazala je da svakodnevno davanje MDMA psima tijekom 28 dana izaziva simptome poput kruženja, depresije, proširenih zjenica, hiperaktivnosti, ubrzanog disanja i slinjenja. Istraživači su također primijetili smanjenje testisa i povećanje prostate kod pasa koji su primali visoke doze. Na internetu, međutim, postoje brojni izvještaji zabrinutih vlasnika čiji su psi slučajno unijeli MDMA. Jedan vlasnik, primjerice, izrazio je bojazan da je pas polizao MDMA koji je ostao na njegovom licu nakon rejva. 2019., policijski pas tragač Jack slučajno je udahnuo MDMA pronađen u prtljazi putnika na rejv krstarenju Holy Ship!. Jack je počeo gubiti ravnotežu i doživio napadaj prije nego što mu je policija dala Narcan – lijek koji se obično koristi za predoziranje opioidima, ali ne djeluje na MDMA – i odvela ga veterinaru. Srećom, Jack se kasnije potpuno oporavio.
>Evo zašto smo napaljeni kad uzmemo MDMA
>Znanstvenica tvrdi da bi vam MDMA mogao pomoći da se zaljubite
Što se tiče Grigsbyja i njegovih suradnika u Denveru, pronašli su izvor za nabavu MDMA za svoju planiranu studiju te su sada u potrazi za financijskom potporom, piše Double Blind.