6 koraka kako pomoći prijatelju na “lošem tripu”

Ako se nađete u situaciji da nekome morate pružiti potporu, ovi savjeti će vam olakšati posao

Prvo i osnovno – nemojte njegovo iskustvo nazivati “lošim tripom”. O tome malo kasnije – za početak, podsjetimo se kako današnji svijet sve brže korači prema dekriminalizaciji i legalizaciji psihoaktivnih sredstava. U nekim je državama ta praksa značajno zastupljena, u drugima manje, ali tendencija i dalje postoji, a državne vlasti mijenjaju svoj rigidni pristup prema konzumentima. Tu je situaciju prepoznala ekipa iz projekta Zendo, koji pruža “psihodeličnu prvu pomoć” posjetiteljima festivala kao što su Burning Man, Boom, Lightning In A Bottle i drugi. Sponzorira ih organizacija MAPS, koja je odgovorna i za istraživanje raznih drugih projekata koji uključuju psihoterapiju uz MDMA i LSD, izlječenje od ovsinosti uz pomoć ayahuasce i ibogaina, te tretiranje PTSP-a uz pomoć medicinske marihuane.

Cilj Zendo projekta je organizirati mrežu volontera koji na festivalima ublažavaju neugodne trenutke i smanjuju rizike izazvane prekomjernim korištenjem psihoaktivnih supstanci. Direktorica projekta Sara Gael za THUMP je izjavila kako ju “uznemiravaju zastarjeli načini tretmana posjetitelja festivala koji proživljavaju problematične trenutke na psihodeličnim drogama“, te da su ti postupci “ukorijenjeni u pogrešnom shvaćanju načina na koji psihodelici djeluju i utječu na um“. Stoga je organizirala 2000 volontera koji djeluju po festivalima, a financirani su donacijama. Kako biste pobliže saznali detalje o njihovoj praksi, možete pogledati ovo predavanje, te pročitati priručnik koji volonteri koriste.

Zatim, Sara je navela šest koraka koje i sami možete primijeniti u slučaju da neki od vaših prijatelja ili poznanika upadne u ovaj tip negativnog iskustva:

1. Prepoznajte ako netko treba ili traži pomoć

Teško psihodelično iskustvo može biti izraženo prema van ili prema unutra, a uvijek je izazov otkriti nečije unutarnje iskustvo. Ponekad će biti vrlo očito da nekome treba pomoć, a nekad i nije toliko jasno. Moguće simptomi uključuju tjeskobu, osjećaj usamljenosti ili skučenosti, dezorijentaciju u vremenu i prostoru i strah od gubitka kontrole. Ukoliko zamijetite da se netko nalazi u takvoj situaciji, jednostavno im se približite, predstavite se i pitajte kako se osjećaju – umjesto da odmah zaključite kako im je pomoć nužna. Priđite im na način koji je nježan i siguran, ne iz pozicije straha ili tjeskobe. sama prisutnost suosjećajne, ljubazne i otvorene osobe može jako puno učiniti prilikom stvaranja osjećaja sigurnosti.

2. Prođite zajedno kroz iskustvo, bez ušutkavanja

Neka razvoj samog iskustva bude vodič. Nemojte pokušavati ubrzati situaciju. Istražite probleme kako izviru. Bez ometanja samog iskustva, pomognite osobi da se poveže sa svojim osjećajima. Pozovite ju da prihvati priliku i istraži što joj se događa, umjesto da se opire. Sama činjenica što ste tamo može pružiti potporu.

3. Ponudite im ugodno, tiho mjesto

Ako odgovore na vaše prijedloge i daju naznaku da trebaju pomoć, povedite ih na tiho mjesto, daleko od jarkih svjetala, glasne muzike i gužve, jer svi ti faktori mogu dovesti do dezorijentacije. Pitajte što bi im pružilo ugodu. Ponudite deke i vodu. Prije bilo kakvih dodira zatražite dozvolu. Sve osobne informacije moraju ostati strogo povjerljive.

4. Nemojte se bojati zatražiti pomoć ako ju trebate

Postoje tri situacije koje zahtjevaju dodatnu asistenciju: ozbiljno narušeno mentalno zdravlje, potencijano nasilje ili hitna potreba za medicinskom pomoći. Dok nekome prilazite, uvijek provjerite radi li se možda o nekoj od tih situacija umjesto da odmah zaključite kako se radi o psihološkim ili emocionalnim problemima. Ako netko ima ozbiljnih problema s mentalnim zdravljem ili treba hitnu medicinsku pomoć zbog ozljede, trebali biste pomoći da se situacija riješi na adekvatan način. Ukoliko se ponašaju nasilno, ne smijete dovoditi u opasnost sebe ni druge – kontaktirajte zaštitara ili policajca.

5. Ne zaboravite brinuti se o sebi, posebno ako ste i sami konzumirali psihoaktivne tvari

Ponekad je doista izazovnu pružati nekome pomoć, posebno ako ste i sami pod utjecajem psihodelika – ako je tako zatražite pomoć nekoga tko nema promijenjeno stanje svijesti. Ukoliko ne možete nikog pronaći i dalje vrijede ista pravila, ali pažnja o samima sebi je posebno bitna u slučajevima kad ste i sami konzumirali droge.

6. Ne zaboravite im pomoći da se integriraju natrag u društvo

Ljudima često treba dodatna pomoć i kad samo iskustvo završi. Ponovni ulazak u društvo može predstavljati veliki kontrast nakon boravka u psihodeličnom prostoru, a jedan od ključnih alata za intergraciju je zajednica koja pruža potporu i njegu. Ostanak uz osobu dok asimilira ovo iskustvo u svoj život može pružiti veliku pomoć, posebno ako je iskustvo bilo teško ili dovelo upotanje njihov osjećaj jastva ili odnosa s drugim ljudima.